REKLAMA

pitax logo center-orange-200x200

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

Najnowsza galeria

STUDNIÓWKA 2018 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 stycznia 2018 00:00

W sobotę 20 stycznia 2018r. tegoroczni maturzyści naszego Liceum bawili się na balu studniówkowym w hotelu "Pietrak" w Wągrowcu.

W balu uczestniczyli m. in.: Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Burmistrz Miasta Wągrowca Krzysztof Poszwa, Przewodnicząca Rady Rodziców Monika Stachowiak-Grochala, Dyrektor ILO w Wągrowcu Cezary Szypulski, Wicedyrektor Maciej Patelski, rodzice, wychowawcy klas III, nauczyciele i pracownicy liceum.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa p. Piotra Seemanna.

Poprawiony: wtorek, 30 stycznia 2018 12:35
 
BOŻE NARODZENIE PDF Drukuj Email
wtorek, 19 grudnia 2017 00:00

Xmas2012

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: wtorek, 19 grudnia 2017 12:04
 
ZOSTAŃ DAWCĄ DARU ŻYCIA PDF Drukuj Email
czwartek, 14 grudnia 2017 19:37

pck_100

4 grudnia 2017r. grupa uczniów z klasy 3C odwiedziła PUNKT KRWIODAWSTWA. Po przejściu weryfikujących badań oddali krew, stając się tym samym HONOROWYMI DAWCAMI KRWI.

Zachęcamy do dalszego dzielenia się tym bezcennym lekiem jakim jest KREW.

Zobacz wszystkie zdjęcia >>>

Autor: Anita Różak   
Poprawiony: czwartek, 14 grudnia 2017 20:39
 
WARSZTATY JĘZYKA ANGIELSKIEGO PDF Drukuj Email
wtorek, 21 listopada 2017 00:00

Warsztaty 2017 2 1Dnia 9 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką pani profesor Ewy Bartkowiak oraz pani profesor Kariny Jazgar pojechali na warsztaty z języka angielskiego do Collegium da Vinci w Poznaniu.

Część pierwsza spotkania pt. "St. Andrew's Day Ceilidh" dotyczyła tradycji związanych z dniem św. Andrzeja. Prowadzący zajęcia, Richie Mullaney, nauczył nas trzech tańców znanych szczególnie w Szkocji. Zabawa była wyśmienita, ale bardzo męcząca, więc zrobiliśmy 10 minut przerwy na odpoczynek i wspólne zdjęcia, a następnie rozpoczęliśmy część drugą spotkania - "British Festivals and Traditions". Mieliśmy okazję poznać najpopularniejsze święta i festiwale obchodzone w Wielkiej Brytanii m.in. Hogmanay, Beltane, Guy Fawkes day, Cheese rolling, Maypole dancing i Morris Dancing. Każdy z nich posiada interesującą historię, np. Guy Fawkes day jest obchodzony w każdą rocznicę wykrycia spisku przeciwko angielskiej monarchii i próbie wysadzenia parlamentu , a przez Cheese rolling ( czyli wyścig w toczeniu sera po stromym wzgórzu) każdego roku do szpitali trafia około 60% zawodników.

W nagrodę za aktywne uczestnictwo mogliśmy otrzymać oryginalne "Kroovki" pana Richiego, które naprawdę wybornie smakowały. Następnym punktem wyjazdu był szybki obiad w centrum handlowym "Malta", a ok. godziny 15 wróciliśmy do Wągrowca. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmów warsztatów nagranych przez panią Ewę Bartkowiak (zobacz zdjęcia i filmy).

Autor: Patrycja Chojnacka /1B/   
Poprawiony: wtorek, 28 listopada 2017 18:38
 
DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA PDF Drukuj Email
wtorek, 21 listopada 2017 00:00

pck_10014 listopada uczniowie klas trzecich spotkali się z prezesem Koła PCK w Wągrowcu panem Janem Maćkowiakiem, który w formie pogadanki omówił ideę honorowego krwiodawstwa i korzyści płynące z bycia dawcą.

Zobacz wszystkie zdjącia.

Autor: Anita Różak   
Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2017 01:13
 
KONKURS RECYTATORSKI POD HASŁEM „STANISŁAW PRZYBYSZEWSKI I POECI POLSKIEGO MODERNIZMU" PDF Drukuj Email
wtorek, 21 listopada 2017 00:00

Przybyszewski logo

Z okazji przypadającej 23 listopada 90. rocznicy śmierci Stanisława Przybyszewskiego sześć dni wcześniej – czyli w piątek 17 listopada – odbędzie się poświęcona pisarzowi uroczystość. Jej preludium był przeznaczony dla uczniów szkół powiatu wągrowieckiego konkurs recytatorski pod hasłem „Stanisław Przybyszewski i poeci polskiego modernizmu". Odbył się on w szkolnej bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, którego Przybyszewski jest absolwentem, w piątek 10 listopada. Zmagania recytatorów, oprócz I LO, zorganizował zarząd Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego (WSSK), któremu patronuje słynny młodopolski artysta, a nagrody ufundował Powiat Wągrowiecki; patronem medialnym konkursu była natomiast redakcja „Głosu Wągrowieckiego".

Do konkursu zgłosiło się dwanaścioro uczniów, ale ostatecznie – z powodów losowych – w szranki stanęło dziewięcioro. Podzieleni zostali oni na dwie kategorie wiekowe: szkoły podstawowe oraz średnie. Oceniało ich jury, któremu przewodniczył pan Karol Kruś, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a którego członkiniami były jeszcze panie: Monika Hoffmann-Muszyńska z Księgarni Muszyńscy, Dorota Kurzyńska-Kreskowiak z Księgarni „Locum" oraz Hanna Matczyńska, reprezentująca zarząd WSSK. Każdy z uczestników był zobowiązany przedstawić jeden tekst (bądź jego fragment) Stanisława Przybyszewskiego oraz dowolnie wybrany wiersz polskiego poety z epoki Młodej Polski. W drugim przypadku uczniowie sięgali przede wszystkim po Leopolda Staffa (trzy razy), ale zebrani mogli usłyszeć także poezję Tadeusza Micińskiego i Kazimierza Przerwy Tetmajera (każdego z nich dwukrotnie) oraz Antoniego Langego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Zadanie nie było łatwe – teksty młodopolskie bywają bardzo trudne do interpretacji, a poetycka proza Przybyszewskiego w szczególności. Jury miało więc bardzo twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowało, że – w kategorii szkół podstawowych – najlepiej wypadła Jagoda Kamińska z wągrowieckiej „czwórki", drugie miejsce zajęła Adrianna Wekwert, a trzecie – Michał Baran (oboje ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu). Poza nimi zaprezentowały się jeszcze: Julita Michalak ze szkoły w Morakowie oraz Karolina Nowak, która reprezentowała Skoki. W kategorii szkół średnich bezkonkurencyjna okazała się Dominika Hermann z Zespołu Szkół nr 2, która wyprzedziła swoją szkolną koleżankę Malwinę Mrozińską, miejsce trzecie przyznano natomiast Maciejowi Nowakowi z I LO, który wyprzedził jeszcze Weronikę Kamińską z tej samej szkoły.

Wszyscy uczniowie otrzymali tego dnia dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz wydawnictwa opublikowane przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego, czyli broszurę autorstwa prof. Gabrieli Matuszek (z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) „Stanisław Przybyszewski. Europejczyk, Polak – patriota, gimnazjalista z Wągrowca", jak również ulotki poświęcone dwóm związanym z I LO w czasach zaboru pruskiego pisarzom: właśnie Przybyszewskiego oraz Carlowi Bussemu. Oficjalne wręczenie głównych nagród (książkowych) oraz dyplomów za miejsca od pierwszego do trzeciego odbędzie się natomiast w piątek 17 listopada podczas wspomnianej na początku tekstu uroczystości poświęconej 90. rocznicy śmierci Przybyszewskiego. Wtedy też będzie można usłyszeć ponownie nagrodzonych recytatorów.

Dyplomy zaprojektował Rafał Różak, konkurs od strony logistycznej przygotowała bibliotekarka w I LO Danuta Żwikiewicz-Muszyńska, a poprowadził nauczyciel tej szkoły Sebastian Chosiński – cała trójka związana ze Stowarzyszeniem im. Przybyszewskiego.

Foto: Danuta Żwikiewicz-Muszyńska (zobacz wszystkie zdjęcia)

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2017 01:04
 
VII WĄGROWIECKIE DYKTANDO ORTOGRAFICZNE PDF Drukuj Email
niedziela, 05 listopada 2017 00:00

logo lo25.10.2017r odbyło się VII Wągrowieckie Dyktando Ortograficzne, organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu.

Po wstępnych eliminacjach szkolnych naszą szkołę reprezentowało piecioro uczniów: Julia Martynek /1D/, Jakub Synoracki /2A/, Aleksandra Jendraszak /2C/, Wiktoria Szweda /3A/ oraz Wojciech Mikołajczak /3B/.
Tekst dyktanda nie sprawił nam problemów, dzięki czemu uczniowie naszej szkoły zdobyli poszczególne tytuły: Julia Martynek - mistrz ortografii, Jakub Synoracki- wicemistrz ortografii oraz Wiktoria Szweda otrzymała wyróżnienie.

Autor: Aleksandra Jendraszak /2C/   
Poprawiony: niedziela, 05 listopada 2017 23:23
 
II PÓŁMARATON WĄGROWIEC- SKOKI PDF Drukuj Email
niedziela, 05 listopada 2017 00:00

logo lo

22 października pomagaliśmy przy II Półmaratonie Wągrowiec- Skoki. Mimo, iż byliśmy wolontariuszami w strefie bufetowej w okolicy Łosińca, to też nieźle się „nabiegaliśmy". Do podawania wody biegaczom nie zniechęciła nas nawet deszczowa tego dnia pogoda. Wyposażeni w parasole i peleryny przeciwdeszczowe czekaliśmy na biegaczy, a biegło ich ok. 400.

A oto nasi wolontariusze: Weronika Karczewska, Małgorzata Roth, Julia Martynek, Jakub Synoracki, Maria Kręzielewska, Dustin Witkiewicz, Wirginia Cholewińska, Weronika Kamińska, Izabela Kończal, Agata Komasińska, Eliza Załęska. Opiekun: Monika Jankowska.


Więcej zdjęć i informacji o półmaratonie:
https://www.facebook.com/pg/GminaSkoki/photos/?tab=album&album_id=1460805467302563
http://www.gmina-skoki.pl/news/sports/109228-deszcz-biegaczom-niestraszny/

Autor: Monika Jankowska   
Poprawiony: poniedziałek, 06 listopada 2017 09:34
 
KAWAŁEK CIASTA = KAWAŁEK NIEBA (CZYLI POMOC DLA CHORYCH DZIECI) PDF Drukuj Email
niedziela, 05 listopada 2017 00:00

logo lo

Z okazji Dnia Chłopca SK PCK zaprosiło całą społeczność szkolną do włączenia się w akcję charytatywną: SŁODKA KAWIARENKA.

W piątek - 29. września od dużej przerwy, przy świetlicy odbywała się sprzedaż domowego ciasta i innych słodkości. Zebrane pieniądze przekazano na leczenie podopiecznych fundacji Kawałek Nieba.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem osób, dzięki którym było co sprzedawać i zjeść. Byli to:. Klaudia Bednarek /2C/, Laura Dąbrowska /2D/, Maria Stachowiak /1B/, Kinga Szulczewska /3B/, Agata Komasińska /2A/, Kacper Kujawa /2A/ oraz Angelika Skotarek /2A/.

Dziękujemy!

Autor: Monika Jankowska   
Poprawiony: niedziela, 05 listopada 2017 21:59
 
ETAP POWIATOWY X PONADPOWIATOWEJ OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ SUBREGIONU PÓŁNOCNEJ WIELKOPOLSKI PDF Drukuj Email
środa, 25 października 2017 00:00

logo loW etapie powiatowym X Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski nasi uczniowie osiągnęli następujace wyniki:
Michał Brzeziński /3C/ - I miejsce
Jakub Martyński /3C/ - II miejsce
Aleksander Kotecki /3C/ - wyróżnienie
Kacper Śróda /3C/ - wyróżnienie
Monika Gaszyńska /3D/ - wyróżnienie
Weronika Sydow /3B/ - wyróżnienie
W/w uczniowie będą reprezentować ILO w finale olimpiady w Pile (7 listopada br. - przyp. admin).

Autor: Hanna Mantej   
Poprawiony: wtorek, 31 października 2017 14:03
 
MONTE CASSINO 2017 PDF Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 00:00

cassino_100

W sobotę 23 września piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani profesor Sylwii Górskiej i profesora Szymona Woźniaka udała się razem z grupą młodzieży z niemieckiego Wittenburga do Rzymu. Po dołączeniu na lotnisku w Rzymie grupy angielskiej wyruszyliśmy już razem w drogę do Cassino, gdzie realizowaliśmy przez następnych 7 dni projekt o nazwie Cassino, który zorganizowany został przez fundację Monte Cassino Stiftung.
W godzinach późnowieczornych dotarliśmy autokarem do naszego hotelu, gdzie po niemalże całym dniu spędzonym w podróży czekał na nas pierwszy włoski posiłek, którego każdy z pewnością wyczekiwał.

Pobyt w Cassino zaczęliśmy od wizyty w muzeum "Historiale di Cassino", podczas której przybliżona została nam historia toczącej się wojny pod murami klasztoru. Po tak ciekawej lekcji udaliśmy się na cmentarz brytyjski, gdzie po wcześniejszym wysłuchaniu losów poległych żołnierzy brytyjskich, złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.

Następnego dnia w godzinach porannych udaliśmy się do ratusza w Cassino. Kolejnym punktem programu na ten dzień był cmentarz niemiecki w Casino Caira. Po przedstawieniu losów poległych żołnierzy niemieckich oraz złożeniu wieńców przez uczniów, przyszedł czas na proste prace pielęgnacyjne na mogiłach. Po południu, nieco zmęczeni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do hotelu.

We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do szkoły ITCG Medagila d'oro w Cassino. Najważniejszym punktem programu dla nas tego dnia była wizyta na polskim cmentarzu u stóp klasztoru Benedyktynów. Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki, lecz bardzo wzruszający i przede wszystkim udany program artystyczny: odczytany został fragment Biblii, wiersz oraz wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę. Stamtąd udaliśmy się na zwiedzanie klasztoru Benedyktynów, najstarszego klasztoru w Europie oraz najstarszego klasztoru Benedyktynów na świecie.

Następnego poranka wczesną porą czekał nas wyjazd do Pompejów pod Neapolem, jednak po drodze zatrzymaliśmy się w celu złożenia wieńców na cmentarzu włoskim w Motelungo. Po zwiedzaniu wykopalisk w Pompejach wyruszyliśmy do malowniczej miejscowości Gaeta, gdzie po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu mieliśmy okazję wypocząć na plaży.

Czwartek okazał się dla nas bardzo ważnym dniem, ponieważ odbyła się wtedy uroczystość, przygotowana przez młodzież z Niemiec, Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii na placu przed budynkiem ratusza, pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia II wojny światowej. Po tej uroczystości w ratuszu odbyła się dyskusja z attaché wojskowymi z ambasady polskiej, niemieckiej oraz brytyjskiej, dotycząca współczesnej roli wojska w Europie oraz zagrożeń dla pokoju w Europie i na świecie. Tego dnia znaleźliśmy także czas na spacer po mieście i zakup pamiątek.

W piątek nasze budziki zadzwoniły nieco wcześniej, ponieważ tego dnia po wcześniejszym pożegnaniu się z miastem Cassino ruszyliśmy autokarem w kierunku Rzymu. Pierwszy punkt w programie tego dnia stanowiła wizyta w San Pietro Infine, mieście całkowicie zburzonym podczas II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Rzymu. Po zakwaterowaniu w hotelu, rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiecznego Miasta. Główną atrakcję dnia stanowiła wizyta w Watykanie, a dokładniej w Bazylice św. Piotra. Po przerwie, którą wykorzystaliśmy w głównej mierze na zakupy, kontynuowaliśmy do późnych godzin wieczornych spacer po tym pięknym mieście.

Następnego dnia również zwiedzaliśmy Rzym, ale tym razem już z przewodnikiem. Po wizycie w Koloseum nadeszła chwila pożegnania się z grupą angielską. Po południu przyszedł czas na ostatnią włoską pizzę :) Następnie wraz z grupą niemiecką zostaliśmy odwiezieni na lotnisko w Rzymie, skąd wieczorem czekał na nas lot powrotny do Berlina. Już w Niemczech, podczas pożegnania grupy naszych przyjaciół z Wittenburga, niektórzy z nas nie kryli łez wzruszenia. Do Wągrowca wróciliśmy o godz. trzeciej nad ranem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń minionego tygodnia.

Wyjazd do Włoch, podczas którego mogliśmy nie tylko złożyć hołd poległym żołnierzom i uczcić ich pamięć, lecz także wzbogacić swoje umiejętności językowe, można śmiało uznać za niezwykle udany i z całą pewnością na długo przez nas zapamiętany!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Zuzanna Wróblewska /2D/   
Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 21:48
 
Strona 1 z 2
Copyright © 2012-2018 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.