E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

Najnowsza galeria

MONTE CASSINO 2017 PDF Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 00:00

cassino_100

W sobotę 23 września piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani profesor Sylwii Górskiej i profesora Szymona Woźniaka udała się razem z grupą młodzieży z niemieckiego Wittenburga do Rzymu. Po dołączeniu na lotnisku w Rzymie grupy angielskiej wyruszyliśmy już razem w drogę do Cassino, gdzie realizowaliśmy przez następnych 7 dni projekt o nazwie Cassino, który zorganizowany został przez fundację Monte Cassino Stiftung.
W godzinach późnowieczornych dotarliśmy autokarem do naszego hotelu, gdzie po niemalże całym dniu spędzonym w podróży czekał na nas pierwszy włoski posiłek, którego każdy z pewnością wyczekiwał.

Pobyt w Cassino zaczęliśmy od wizyty w muzeum "Historiale di Cassino", podczas której przybliżona została nam historia toczącej się wojny pod murami klasztoru. Po tak ciekawej lekcji udaliśmy się na cmentarz brytyjski, gdzie po wcześniejszym wysłuchaniu losów poległych żołnierzy brytyjskich, złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.

Następnego dnia w godzinach porannych udaliśmy się do ratusza w Cassino. Kolejnym punktem programu na ten dzień był cmentarz niemiecki w Casino Caira. Po przedstawieniu losów poległych żołnierzy niemieckich oraz złożeniu wieńców przez uczniów, przyszedł czas na proste prace pielęgnacyjne na mogiłach. Po południu, nieco zmęczeni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do hotelu.

We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do szkoły ITCG Medagila d'oro w Cassino. Najważniejszym punktem programu dla nas tego dnia była wizyta na polskim cmentarzu u stóp klasztoru Benedyktynów. Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki, lecz bardzo wzruszający i przede wszystkim udany program artystyczny: odczytany został fragment Biblii, wiersz oraz wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę. Stamtąd udaliśmy się na zwiedzanie klasztoru Benedyktynów, najstarszego klasztoru w Europie oraz najstarszego klasztoru Benedyktynów na świecie.

Następnego poranka wczesną porą czekał nas wyjazd do Pompejów pod Neapolem, jednak po drodze zatrzymaliśmy się w celu złożenia wieńców na cmentarzu włoskim w Motelungo. Po zwiedzaniu wykopalisk w Pompejach wyruszyliśmy do malowniczej miejscowości Gaeta, gdzie po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu mieliśmy okazję wypocząć na plaży.

Czwartek okazał się dla nas bardzo ważnym dniem, ponieważ odbyła się wtedy uroczystość, przygotowana przez młodzież z Niemiec, Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii na placu przed budynkiem ratusza, pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia II wojny światowej. Po tej uroczystości w ratuszu odbyła się dyskusja z attaché wojskowymi z ambasady polskiej, niemieckiej oraz brytyjskiej, dotycząca współczesnej roli wojska w Europie oraz zagrożeń dla pokoju w Europie i na świecie. Tego dnia znaleźliśmy także czas na spacer po mieście i zakup pamiątek.

W piątek nasze budziki zadzwoniły nieco wcześniej, ponieważ tego dnia po wcześniejszym pożegnaniu się z miastem Cassino ruszyliśmy autokarem w kierunku Rzymu. Pierwszy punkt w programie tego dnia stanowiła wizyta w San Pietro Infine, mieście całkowicie zburzonym podczas II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Rzymu. Po zakwaterowaniu w hotelu, rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiecznego Miasta. Główną atrakcję dnia stanowiła wizyta w Watykanie, a dokładniej w Bazylice św. Piotra. Po przerwie, którą wykorzystaliśmy w głównej mierze na zakupy, kontynuowaliśmy do późnych godzin wieczornych spacer po tym pięknym mieście.

Następnego dnia również zwiedzaliśmy Rzym, ale tym razem już z przewodnikiem. Po wizycie w Koloseum nadeszła chwila pożegnania się z grupą angielską. Po południu przyszedł czas na ostatnią włoską pizzę :) Następnie wraz z grupą niemiecką zostaliśmy odwiezieni na lotnisko w Rzymie, skąd wieczorem czekał na nas lot powrotny do Berlina. Już w Niemczech, podczas pożegnania grupy naszych przyjaciół z Wittenburga, niektórzy z nas nie kryli łez wzruszenia. Do Wągrowca wróciliśmy o godz. trzeciej nad ranem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń minionego tygodnia.

Wyjazd do Włoch, podczas którego mogliśmy nie tylko złożyć hołd poległym żołnierzom i uczcić ich pamięć, lecz także wzbogacić swoje umiejętności językowe, można śmiało uznać za niezwykle udany i z całą pewnością na długo przez nas zapamiętany!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Zuzanna Wróblewska /2D/   
Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 21:48
 
WYCIECZKA DO TORUNIA PDF Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 00:00

torun_100

W czwartek, 5 października wszyscy uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wybrali się do Torunia - jednego z najpiękniejszych miast Polski.
Zanim jednak dotarliśmy do stolicy astronomii zatrzymaliśmy się w Piwnicach. W Obserwatorium Astronomicznym UMK mieliśmy okazję zobaczyć największy w Polsce, 32-metrowy radioteleskop oraz wypożyczony z Harvard College Observatory astrograf Drapera. Wczesnym popołudniem dotarliśmy do planetarium w Toruniu, w którym obejrzeliśmy seans "Wirująca Ziemia". Przypomnieliśmy sobie jakie ruchy wykonuje nasza planeta oraz jakie są ich konsekwencje. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych zwiedziliśmy także miasto. Wsłuchując się w pasjonujące opowieści przewodników poznaliśmy jego historię oraz najważniejsze zabytki.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii. Autorzy zdjęć:

Julia Wojciechowska /1B/


Marysia Stachowiak /1B/

Autor: Julia Kwapińska /1D/   
Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 21:29
 
OTRZĘSINY 2017 PDF Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 00:00

logo loTo jedna z tych imprez szkolnych, na które pierwszaki czekają z największą niecierpliwością. Bo przecież to dopiero po niej mają pełne prawo poczuć się "klasztorniakami" pełną gębą.

Tegoroczne otrzęsiny tradycyjnie zorganizował Samorząd Uczniowski (pod wodzą Iwet Anolue), a przeróżnym próbom (sprawnościowym, wiedzowym i artystycznym) poddani zostali uczniowie klas 1A, 1B, 1C i 1D, których oceniała komisja pod przewodnictwem wicedyrektora Macieja Patelskiego.
Ze wszystkich zmagań zwycięsko wyszła klasa humanistyczna, czyli 1D, której serdecznie gratulujemy.

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z otrzęsin.

Autor: Samorząd Uczniowski   
Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 22:04
 
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY TEATRU "KURTYNA" PDF Drukuj Email
czwartek, 12 października 2017 13:35

kurtyna_10010 października br. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole teatr „Kurtyna" z Krakowa. Uczniowie klas pierwszych obejrzeli spektakl pt. „Labirynt".

Scenariusz spektaklu napisało życie. Opowiada o tym, jak choroba alkoholowa zniszczyła życie całej rodziny. Ojciec, znakomity chirurg za zaniedbania w pracy już nie wykonuje swojego zawodu. Opiekuje się niepełnosprawną żoną, która swoim zachowaniem doprowadziła do tego stanu. Córka, osamotniona, wcześnie sięgnęła po narkotyki. Nie udało jej się uratować.

Po spektaklu uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat zgubnego działania wszelkich substancji psychoaktywnych oraz tego, co w życiu jest naprawdę ważne.

Autor: Małgorzata Drop   
Poprawiony: czwartek, 12 października 2017 13:35
 
PROJEKT WARSZAWA JESIEŃ 2017 PDF Drukuj Email
czwartek, 28 września 2017 12:51

wawa_100W tym roku szkolnym pierwszy wyjazd w ramach "Projektu Warszawa" odbył się w dniach 21-22.09. Mimo bardzo wczesnej pory, pełni energii ruszyliśmy do stolicy.

Pierwszym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym zagłębiliśmy się w wydarzenia z 1944 roku. Po lekcji historii, udaliśmy się do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Zostaliśmy oprowadzeni po balkonie sali posiedzeniowej oraz po holu głównym sejmu. Następnie z przewodnikiem poznaliśmy warszawskie miasto. Zobaczyliśmy m.in. Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta na starówce, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, Bazylikę św. Jana Chrzciciela oraz symbol stolicy, jakim jest Warszawska Syrenka. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie wraz z przewodnikiem kroczyliśmy śladami Żydów zamieszkujących nasz kraj.

Następnego dnia pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Tu, oprócz indywidualnego zwiedzania i poznawania nauki w praktyce poprzez doświadczenia, braliśmy udział w zajęciach biologicznych i chemicznych w laboratoriach. Przed wyjazdem do domu, spacerem przeszliśmy ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Mimo napiętego planu, wycieczka minęła bardzo szybko. W końcu - wszystko to co dobre, szybko się kończy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Autor: Aleksandra Jendraszak /2C/   
Poprawiony: czwartek, 28 września 2017 12:50
 
NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO PDF Drukuj Email
niedziela, 24 września 2017 13:43

Narodowe czytanie Wesela 2017

Dnia 21 września społeczność naszej szkoły włączyła się do Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, wielkiego dramaturga, poety, malarza, grafika, architekta. Jest to przedsięwzięcie, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wysłuchać, wcześniej przygotowane przez kolegów i koleżanki, fragmenty dramatu. Pani Anita Różak przypomniała ideę Narodowego Czytania a Konrad Racławski /3A/ przeczytał list Prezydenta RP. Następnie pan dyrektor Cezary Szypulski zaprezentował wprowadzenie do dramatu, tworząc nastrój panujący w bronowickiej chacie. Nie zabrakło wicedyrektora Macieja Patelskiego, który także włączył się do akcji czytania „Wesela". Kolejne fragmenty czytali uczniowie:

KLASA 1A: Dejma AleksandraWiniecki RadekWłodarczyk BartoszŻarnowska Weronika

KLASA 1C: Kukla MateuszBroniecka SandraDobrogojska Pola

KLASA 1D: Nowak MaciejLitkowiec SandraWoźniak MichałHak SaraFrankowska KarolinaWachowiak NicoleŁapa Mikołaj

KLASA 2A: Pawlicki Mateusz, Rożnowska OliwiaUrbańczyk PascalRoth Małgorzata

KLASA 2B: Zych MateuszDereżyńska Julia

KLASA 3C: Ciemna EwelinaDziel Dariusz

KLASA 3D: Hudzińska Zuzanna - uczennicy towarzyszył wychowawca p. Tomasz Dolata.

W auli przygotowano wystawę reprodukcji obrazów Wyspiańskiego, natomiast sama aula stylizowana była na bronowicką chatę, w której miały miejsce niezwykłe wydarzenia. Nie zabrakło symboli, które przypominały zebranym o nadziei Polaków XIX wieku na odrodzenie Polski i jednocześnie ukazywały jak łatwo zaprzepaścić szansę na wolność narodu.

„Kajsim zabył złoty róg,
u rozstajnych może dróg,
copke strasny wicher zwiał
bez tom wieche z pawich piór;
żebym chocia róg ten miał -
ostał mi sie ino sznur"

Nad przebiegiem i organizacją czuwał zespół nauczycieli: p.p. Anita Różak, Małgorzata Wojnowska, Małgorzata Dolata. Pomocy w przygotowaniu dekoracji udzielili p.p. Maciej Patelski i Tomasz Dolata.

Foto: Piotr Seemann, Karol Malec /3D/, Tomasz Dolata. Zobacz wszystkie >>>

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: niedziela, 24 września 2017 14:08
 
KONKURS RECYTATORSKI POD HASŁEM „STANISŁAW PRZYBYSZEWSKI I POECI POLSKIEGO MODERNIZMU" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 września 2017 22:29
logotyp ogolniaklogo lo

Wągrowiec, 4 września 2017 r.

Szanowni Państwo!

Stanisław Przybyszewski – prozaik, poeta, dramaturg, krytyk i eseista, programowy przywódca Młodej Polski – był jednym z najznamienitszych absolwentów ówczesnego Królewskiego Gimnazjum Klasycznego, którego najlepsze tradycje kontynuuje I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Świadectwo dojrzałości zdobył w murach tej szkoły wiosną 1889 roku, po czym ruszył w świat, by sławić Wągrowiec i Polskę.

Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami 90. rocznicy jego śmierci, która przypada 23 listopada 2017 roku, mamy zaszczyt zaprosić Państwa uczniów do udziału w organizowanym przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Stanisław Przybyszewski i poeci polskiego modernizmu".

W załączniku przesyłamy regulamin Konkursu (w którym znajdą Państwo najważniejsze informacje) wraz z kartą zgłoszenia, jak również – dla ułatwienia poszukiwań – wybór bibliografii najważniejszych poetów młodopolskich. W przypadku napotkania trudności w dostępie do twórczości Stanisława Przybyszewskiego możemy – na Państwa prośbę – przesłać pliki pocztą elektroniczną (w takim razie prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy z I LO).

Liczymy na Państwa zainteresowanie konkursem.

Z wyrazami szacunku!

 

  Dyrektor I LO / Wiceprezes Zarządu Prezes Zarządu
  Cezary Szypulski Jerzy Mianowski

Materiały do pobrania: regulamin, karta zgłoszenia, bibliografia >>>

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: poniedziałek, 11 września 2017 22:32
 
WAŻNE !!! ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 PDF Drukuj Email
czwartek, 31 sierpnia 2017 00:00

logo lo

04.09.2017r. (poniedziałek), godz. 8.00 - msza św. w Klasztorze. O godz. 9.00 rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w Auli im. Stanisława Przybyszewskiego w I LO.
Po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia spotkania z wychowawcami klas.

Autor: Cezary Szypulski   
Poprawiony: niedziela, 03 września 2017 12:31
 
Copyright © 2012-2017 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.