REKLAMA

Insta.Ling

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

WYSTAWA NA II PIĘTRZE PDF Drukuj Email
wtorek, 12 marca 2019 23:00

logo lo

Od poniedziałku 4 marca, na II piętrze naszej szkoły (obok Sali 205) znajduje się wystawa fotografii pt. „Cztery Pory Roku". Wystawa autorstwa uczennicy klasy 1A – Alicji Jendraszak.

 

 

Ala_1

Ala_2

Autor: Jerzy Piasecki   
Poprawiony: środa, 13 marca 2019 22:51
 
DZIEŃ WSPÓŁPRACY NA WYDZIALE EKONOMICZNO-SPOŁECZNYM UPP PDF Drukuj Email
czwartek, 21 lutego 2019 23:00

Uniwersytet Przyrodniczy Poznań

W dniu 12 lutego 2019 r., na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Wydział Ekonomiczno-Społeczny zorganizował IV edycję „Dnia Współpracy". Wydarzenie dedykowane było uczniom szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego, z którymi Wydział Ekonomiczno - Społeczny podpisał umowy partnerskie. Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem szkół. Swój udział zgłosiło 820 uczniów oraz 50 nauczycieli z 24 placówek będących partnerami Wydziału, wśród których była także grupa 31 uczniów klasy 1b (matematyczno-geograficznej) naszej szkoły, pod opieką prof. M. Drop i prof. Sz. Woźniaka.

Spotkanie rozpoczęło się w sali wykładowej Biocentrum. Otwarcia dokonał prof. dr hab. Walenty Poczta – dziekan Wydziału, który przedstawił syntetycznie najważniejsze informacje o Wydziale i atutach absolwentów WE-S na rynku pracy. W imieniu Władz Rektorskich przybyłych Gości powitał prof. dr hab. Cezary Mądrzak, prorektor ds. studiów.

Po zakończeniu części plenarnej uczniowie wraz z nauczycielami zaproszeni zostali do wzięcia udziału w wykładach i warsztatach. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wykładzie: „Węgiel czy żywność", a także w quizie ekonomicznym. Najciekawsze zajęcia dotyczyły jednak Smart City (inteligentnego miasta).

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu już po raz drugi wzięli udział w „Dniu Współpracy". Wizyta na WE-S UPP cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Autor: Szymon Woźniak   
Poprawiony: środa, 13 marca 2019 22:38
 
III POWIATOWY TURNIEJ STRZELECTWA SPORTOWEGO PDF Drukuj Email
środa, 23 stycznia 2019 23:00

logo lo

Dla upamiętnienia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, 11 stycznia odbył się III Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego, zorganizowany przez Koło Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, przy współudziale Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Żelicach.

Zawody przeprowadzono pod honorowym patronatem Starosty Wągrowieckiego, Wójta Gminy Wągrowiec, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Komendanta Hufca ZHP w Wągrowcu, Prezesa Bractwa Strzeleckiego i Przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żelicach, którzy byli jednocześnie fundatorami nagród.

Zawodami kierował Janusz Sieroń, funkcję głównego sędziego pełnił Jan Kożuszko, a sekretarzami zawodów byli Małgorzata Ślęzak i Jerzy Konwiński. W turnieju wzięło udział 44 zawodników reprezentujących 11 szkół powiatu wągrowieckiego.

Współzawodnictwo uroczyście otworzył Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, który przypomniał zawodnikom bohaterstwo uczestników zwycięskiego powstania wielkopolskiego i jednocześnie życzył zebranym wspaniałej sportowej rywalizacji.

- Od samego początku reprezentacje szkół walczyły o każdy celny strzał. W kategorii szkół ponadpodstawowych ciekawie zapowiadał się pojedynek „Mundurowych", którzy w ubiegłym roku zajęli I miejsce z pozostałymi szkołami powiatu wągrowieckiego. Okazało się, że wspaniale przygotowani do turnieju byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Wągrowca, którzy od początku byli mistrzami sami dla siebie. Ostatecznie „Klasztorniacy" pokonali „Gigantów", którzy wystrzelali drugie miejsce, a trzecie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół Nr 2 w Wągrowcu. W konkurencji indywidualnej szkół ponadpodstawowych złoto i tytuł „Najlepszego Strzelca" wystrzelała Anna Sieroń z I LO, srebro zdobyła Monika Oleksy z ZSZ Nr 1, a brąz wywalczyła Izabela Rajnik z I LO. Wiele emocji, radości i śmiechu wzbudziła konkurencja „Open", w której wzięli udział opiekunowie reprezentacji szkół. Zwyciężył w niej Janusz Sieroń zdobywając tytuł „Najlepszego Strzelca", srebrny medal zdobył Andrzej Surdyk ze stratą jednego punktu. Brąz w pięknym stylu wystrzelała Grażyna Działowska - zrelacjonował turniej Janusz Sieroń.

Cała galeria >>>

Autor: Maciej Patelski   
Poprawiony: czwartek, 24 stycznia 2019 23:54
 
APEL POŚWIĘCONY SETNEJ ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO PDF Drukuj Email
piątek, 11 stycznia 2019 14:10

logo lo

W środę 9 stycznia 2019 roku odbył się w naszej szkole apel poświecony setnej rocznicy powstania wielkopolskiego. Jako mieszkańcy Wielkopolski i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego nazwanego imieniem Powstańców Wielkopolskich mamy w obowiązku czcić pamięć tego ważnego dla naszego narodu wydarzenia.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było jednym z nielicznych zrywów narodowowyzwoleńczych zakończonych pełnym sukcesem Polaków. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Naczelna Rada Ludowa pragnęła przyłączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa polskiego, jednak spotkała się z odmową władz niemieckich. Właśnie 27 grudnia, dzień po przybyciu do stolicy Wielkopolski (w drodze do Warszawy) Jana Ignacego Paderewskiego, niemieckie wojsko zorganizowało swoją paradę przy ulicy Święty Marcin w Poznaniu. W jej trakcie prowokacyjnie zrywano polskie flagi i napadano na polskie instytucje. W wyniku zamieszek wywiązała się walka między Wielkopolanami a Niemcami. Dzięki ogromnej odwadze i miłości do ojczyzny naszych przodków powstanie przyniosło pożądany cel. Stało się to realne dzięki podpisanemu 16 lutego 1919 roku rozejmowi w niemieckim Trewirze.

Podczas szkolnej uroczystości przygotowanej przez klasę 2A mieliśmy okazję wysłuchać wierszy, pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów I LO oraz oddać cześć powstańcom, zapalając znicze i składając wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą przed głównym wejściem do szkoły.

(Dodano 2019-01-24) Fot. Julia Wojciechowska (cała galeria)

Autor: Zuzanna Orłowska /2A/   
Poprawiony: piątek, 25 stycznia 2019 00:16
 
APEL DO NAUCZYCIELI I ABSOLWENTÓW I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W WĄGROWCU PDF Drukuj Email
sobota, 01 grudnia 2018 23:00

JolantaNowakWeklar

Zespół autorski pracujący, przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu, nad powstaniem biografii Jolanty Nowak-Węklarowej zwraca się z uprzejmą prośbą o przesyłanie wspomnień związanych z wągrowiecką poetką, nauczycielką języka polskiego w I LO w Wągrowcu. Wspomnienia zostaną zamieszczone w opracowywanej biografii. Otrzymaliśmy już wspomnienia od około trzydziestu osób, ale brakuje w nich wspomnień uczniów - absolwentów oraz koleżanek i kolegów z pracy - z wągrowieckiego liceum.

Autorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnego skrócenia tekstu, w porozumieniu z autorem. Prosimy o przesyłanie wspomnień do końca lutego 2019 r. na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przesłanie tekstu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację w biografii bez roszczeń finansowych.

Koordynator prac zespołu autorskiego Małgorzata Osuch.

Autor: Małgorzata Osuch   
Poprawiony: niedziela, 02 grudnia 2018 20:45
 
„NAKRĘTECZKI DLA HANECZKI" PDF Drukuj Email
niedziela, 18 listopada 2018 23:00

Haneczka

Rusza kolejna akcja „ZBIERAMY NAKRĘTKI". Mamy nadzieję, że przyłączycie się do tego szczytnego celu. Proszę o składowanie w klasach nakrętek w workach. Pierwsze ważenie odbędzie się już w tym miesiącu. Dokładny dzień zostanie podany w późniejszym terminie. Zbierajcie i „wkręcajcie się" oraz zbierajcie punkty do PUCHARU DYREKTORA.

Autor: Anita Różak (SK PCK)   
Poprawiony: poniedziałek, 19 listopada 2018 09:52
 
WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM W POZNANIU PDF Drukuj Email
wtorek, 13 listopada 2018 23:00

logo lo

13 listopada 2018r. udaliśmy się wraz z opiekunami p. prof. Małgorzatą Dolatą i p. prof. Anitą Różak do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Mieliśmy okazję brać udział w lekcji muzealnej pt. „Jak patrzeć na dzieło sztuki?". P. przewodnik, która prowadziła z nami zajęcia, zaprezentowała nam trzy obrazy, rzeźbę oraz kolaż, pochodzące z różnych epok. Na ich podstawie poznaliśmy różne sposoby interpretacji dzieła sztuki.

Dowiedzieliśmy się na co w szczególności powinniśmy zwracać uwagę, co jest najważniejsze podczas analizy dzieł. Niewątpliwie były to bardzo przydatne zajęcia, ponieważ udało nam się zdobyć wiele ciekawych informacji. Ponadto mieliśmy okazję pochwalić się naszą dotychczasową wiedzą i zadać kilka nurtujących nas pytań. Liczymy na to, że zdobyta przez nas wiedza zostanie owocnie wykorzystana na majowej maturze z języka polskiego.

(Dodano 2018-11-15) Fot. Maja Szymanowska (cała galeria)

Autor: Klaudia Bednarek /3C/   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:38
 
KONKURS RECYTATORSKI „POLSKA POEZJA PATRIOTYCZNA OD ŚREDNIOWIECZA DO XX WIEKU" PDF Drukuj Email
wtorek, 06 listopada 2018 23:00

logo lo

Tradycją stają się już organizowane w naszej szkole co roku jesienią – we współpracy z Wągrowieckim Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym (WSSK) im. Stanisława Przybyszewskiego – konkursy recytatorskie. Poprzedni poświęcony był patronowi Stowarzyszenia oraz innym twórcom młodopolskim, tegoroczny natomiast – co nie powinno dziwić – polskiej poezji patriotycznej na przestrzeni wieków: od średniowiecza do współczesności. W ten sposób postawiono uczcić ten niezwykły rok – rok dwóch wielkich rocznic: stulecia odzyskania niepodległości i wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: w pierwszej prezentowali się wspólnie uczniowie szkół podstawowych (klasy siódme i ósme) oraz „wygaszanych" gimnazjów (klasy trzecie), w drugiej – szkół średnich. Do przesłuchań zakwalifikowano najlepszych z najlepszych, a oceniało ich czteroosobowe jury złożone z samych pań. Przewodniczyła mu Dorota Kurzyńska-Kreskowiak (polonistka, właścicielka Księgarni Locum), która mogła liczyć na wsparcie dyrektor filii Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu Anety Andrzejewskiej, współwłaścicielki Księgarni Muszyńscy Moniki Hoffmann oraz reprezentującej WSSK Hanny Matczyńskiej-Nowak. Każdy z recytatorów był zobowiązany przygotować dwa teksty: pierwszy z okresu od średniowiecza do XIX wieku włącznie, drugi – dwudziestowieczny. Dzięki temu nastąpił spory „rozstrzał" gatunkowy: od poezji oświeceniowej, poprzez wieszczów epoki romantyzmu, aż po liryki drugowojenne i powstałe w czasach Polski Ludowej, ale akcentujące postawy patriotyczne społeczeństwa.

Wśród młodszych recytatorów triumfowała Julia Przybylska z klasy trzeciej gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu, która zaprezentowała „Testament mój" Juliusza Słowackiego oraz „Gawędę o miłości do ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej. Tuż za nią uplasowała się Jagoda Kamińska, uczennica klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie, która wybrała „Hymn do miłości ojczyzny" Ignacego Krasickiego oraz „Modlitwę" z „Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. Po inny fragment tego samego działa sięgnęła natomiast Agata Andrzejczak z klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, która jako drugi tekst zaprezentowała „Do matki" Słowackiego.

W starszej kategorii wiekowej zaprezentowali się przedstawiciele dwóch placówek: Zespołu Szkół nr 1 oraz gospodarza konkursu, czyli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich. „Klasztorniacy" okazali się gościnni, ponieważ dwa miejsca na podium oddali koleżankom z ulicy Kcyńskiej: pierwsze – Weronice Gramowskiej (z czwartej klasy technikum), która recytowała „Moją piosnkę II" Cypriana Kamila Norwida i „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" Grzegorza Tomczaka (wiersz znany głównie z piosenki wykonywanej przez Marylę Rodowicz), a trzecie – Marcie Korbal (z klasy pierwszej technikum), która wybrała „Hymn do miłości ojczyzny" Krasickiego i Czesława Miłosza „Moja pierwsza mowo". Rozdzieliła je reprezentantka gospodarzy – Gabriela Nowak (z klasy 1D), która oprócz złowróżbnego wiersza Zygmunta Krasińskiego „Nim słońce wejdzie, rosa wyżre oczy", przedstawiła także swoją interpretację „W moim domu" Jonasza Kofty (podobnie jak tekst Tomczaka, on także funkcjonuje od lat jako piosenka).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo okazałe nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Fot. Danuta Żwikiewicz-Muszyńska (cała galeria)

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:44
 
„GWIAZDY W TORUNIU" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 października 2018 13:33

torun_100

We wtorek, 23 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wycieczce przedmiotowej z geografii. Wycieczka zaczęła się o godz. 7.00 rano. Pod opieką wychowawców pojechaliśmy autokarem do największego obserwatorium astronomicznego w Polce. Sama podróż była świetnym sposobem na zacieśnianie więzi między uczniami. Wycieczka do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz do stolicy polskiej astronomii przebiegła w bardzo miłej atmosferze.

Gdy dotarliśmy na miejsce zaskoczyła nas paskudna pogoda. Padało, wiało, było zimno i wszyscy marzliśmy. Na szczęście nie przeszkodziło nam to w słuchaniu fascynującego wykładu pracowników naukowych Centrum Astronomii na temat kosmosu i rzeczy z nim związanych. Zobaczyliśmy największy teleskop w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że plamy na Słońcu wpływają bezpośrednio na nasz klimat i pogodę (mogą być one odpowiedzialne np. za globalne ocieplenie). Niestety po dwóch godzinach, wykład musiał dobiec końca, ponieważ przed nami były do zrealizowania kolejne punkty programu.

Wczesnym popołudniem przyjechaliśmy do planetarium, w którym obejrzeliśmy seans pt. „Meteoplanet". Opowiadał on o warunkach nie tylko atmosferycznych panujących na poszczególnych planetach Układu Słonecznego. Z planetarium udaliśmy się przed pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym oczekiwali nas przewodnicy miejscy. Każda klasa wraz z przydzielonym przewodnikiem zwiedziła starówkę oraz najważniejsze zabytki Torunia, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Gdyby nie deszczowa pogoda, spacer mógłby trwać dłużej ...

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii. Autor zdjęć: Jerzy Piasecki

(Dodano 2018-11-04) Jeszcze kilka fotografii autorstwa Izabeli Rajnik /1D/ (zobacz wszystkie)

Autor: Klaudia Bąkowska /1D/   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:44
 
VIII WĄGROWIECKIE DYKTANDO ORTOGRAFICZNE PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 października 2018 13:10

logo lo

Dnia 24 października pięcioro naszych uczniów wzięło udział w VIII Wągrowieckim Dyktandzie, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu.

Uczniowie, wyłonieni podczas wewnątrzszkolnych eliminacji, mieli przyjemność napisania dyktanda podczas konkursu. Zmagali się z fragmentem „Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Dyktando okazało się umiarkowanie trudne, co oznaczało niewielką ilość popełnionych błędów ortograficznych, stąd też poziom był niesłychanie wyrównany. Tylko dwie osoby, które wzięły udział w konkursie, nie popełniły żadnego błędu nawet interpunkcyjnego. Niestety nie byli to Nasi uczniowie. Doceniamy jednak obszerną wiedzę WIELKIEJ PIĄTKI ILO na temat ortografii i interpunkcji polskiej.

Szkoda, że tak niewielu potrafi pisać bezbłędnie. Dzisiejszy świat pokazuje nam jak mało istotne jest przestrzeganie zasad pisowni - zerknijmy do Internetu, a zobaczymy teksty z wieloma błędami, które o dziwo przestają przeszkadzać typowym czytelnikom.

Uczniom podczas konkursu towarzyszyła Pani Profesor Anita Różak, która wspierała naszych szkolnych Mistrzów Ortografii. Gratulujemy wiedzy i umiejętności!!!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:44
 
VIII WĄGROWIECKIE DYKTANDO ORTOGRAFICZNE PDF Drukuj Email
niedziela, 21 października 2018 19:01

logo lo

Dnia 16 października 2018r. odbyły się wewnątrzszkolne eliminacje do VIII Wągrowieckiego Dyktanda, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu. Wzięli w nich udział uczniowie wyłonieni poprzez wewnątrzklasowe eliminacje bądź ochotnicy - miłośnicy ortografii polskiej. Do najlepiej znających ortografię w naszej szkole należą: Jagoda Kubiak /1B/Radomił Janus /1C/Zuzanna Wronkowska /1D/, Arkadiusz Głowski /2A/Mikołaj Rusiewicz /2A/Weronika Żarnowska /2A/Aleksandra Kolińska /2A/Radosław Winiecki /2A/Martyna Śróda /2C/Alicja Mittmann /2C/Joanna Smykowska /3C/Laura Strzyżewska /3C/Klaudia Bednarek /3C/Aleksandra Jendraszak /3C/Weronika Sokołowska /3C/Dominika Idziak /3C/Wirginia Cholewińska /3C/.

Po napisaniu przez uczniów dyktanda, wyłoniona została tzw. WIELKA PIĄTKA:

  1. Radomił Janus /1C/,
  2. Zuzanna Wronkowska /1D/,
  3. Weronika Żarnowska /2A/,
  4. Martyna Śróda /2C/,
  5. Mikołaj Rusiewicz /2A/,

która 24 października będzie reprezentowała naszą szkołę podczas konkursu w Bibliotece Miejskiej, któremu patronują słowa Adama Mickiewicza „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej, prosimy Cię Panie".

Nad przebiegiem i organizacją konkursu czuwały panie: Małgorzata Dolata i Anita Różak.

Wszystkim miłośnikom ortografii polskiej GRATULUJEMY!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:44
 
Strona 1 z 2
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.