Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

IX WĄGROWIECKIE DYKTANDO PDF Drukuj Email
sobota, 19 października 2019 19:00

logo_lo

Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu organizuje IX Wągrowieckie Dyktando. Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów, z wyjątkiem laureatów poprzednich edycji. Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej do wtorku (tj. 22.10.2019r.).

Zapraszamy do zmagań z polską ortografią !!!

Autor: Anita Różak   
Poprawiony: piątek, 18 października 2019 20:44
 
WSPARCIE NA STARCIE PDF Drukuj Email
piątek, 18 października 2019 19:45

logo_lo

W imieniu Fundacji WSPARCIE NA STARCIE chcemy zaproponować przeprowadzenie w szkole warsztatów dotyczących dbania o zdrowie piersi. Misją Fundacji jest budowanie w nastolatkach pełnej świadomości zdrowia swoich piersi poprzez wyrobienie zdrowych nawyków na całe życie.

Zajęcia włączają edukację z zakresu profilaktyki raka piersi i brafittingu, czyli doboru biustonosza, który ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i mentalnego każdej kobiety.

W Polsce rak piersi jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycienowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. uleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje je jedynie 2-3 proc. kobiet.

Drugim ważnym tematem, który porusza Fundacja, jest niełatwe we współczesnym świecie inspirowanie do świadomego budowania pewności siebie wśród nastolatek. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa brafitting i uświadamianie wpływu dobrze dobranego biustonosza na zdrowie fizyczne i emocjonalne. Z pomocą zaangażowanych ekspertek brafittingu, które są wolontariuszami fundacji Wsparcie na Starcie przekonuje, że biust nie musi być powodem fizycznych dolegliwości, takich jak ból pleców, karku, wad postawy czy otarć lub odparzeń ani powodem problemów natury emocjonalnej objawiających się kompleksami, niską samooceną, wycofaniem, problemami z nawiązaniem i podtrzymywaniem relacji międzyludzkich oraz rezygnacją z aktywności fizycznej.

Szczególy dotyczące warsztatów będą podane poprzez Dziennik Elektroniczny.

O działalności Fundacji dowiesz się więcej na stronie www.wsparcienastarcie.edu.pl oraz  z aktualną, już 8. edycją kampanii Dotykam=Wygrywam na www.dotykamwygrywam.pl.

Autor: Fundacja Wsparcie na Starcie   
Poprawiony: piątek, 18 października 2019 19:58
 
XII PONADPOWIATOWA OLIMPIADA EKOLOGICZNA PDF Drukuj Email
piątek, 18 października 2019 00:00

logo_lo

17 października br. odbył się etap powiatowy olimpiady ekologicznej.

Jakub Cichy /2C/ zajął II miejsce a Anita Sydow /2C/ i Maciej Kręcichwost /3C/ wyróżnienia. Informujemy, że wyżej wymienione osoby zakwalifikowały się do etapu ponadpowiatowego XII Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski , który odbędzie się 7 listopada w Pile.


Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.

Autor: Jolanta Radziątkowska, Hanna Mantej   
Poprawiony: piątek, 18 października 2019 20:01
 
MONTE CASSINO 2019 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 października 2019 00:00

cassino_100

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cieszącym się sporym zainteresowaniem projekcie "Cassino". 21 września 2019 piętnastoosobowa grupa pod opieką prof. Sylwii Górskiej i prof. Ilony Wrzesińskiej udała się do włoskiego miasteczka Cassino, po drodze łącząc się z grupami z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.

W ramach projektu młodzież odwiedziła cmentarze żołnierzy poległych w trakcie II wojny światowej. Po oddaniu hołdu zmarłym, na cmentarzu niemieckim wykonywali oni drobne prace porządkowe. Uczniowie mieli okazję zwiedzić historyczny klasztor na Monte Cassino, leżące u stóp Wezuwiusza Pompeje oraz zobaczyć wiele zabytków starożytnego Rzymu, jak Panteon, Koloseum czy Forum Romanum.

Całemu wyjazdowi towarzyszyło przesłanie "nigdy więcej wojny", dlatego w czwartek, 26.09.2019, odbyła się uroczystość, którą uczestnicy projektu przygotowywali wspólnie w ciągu poprzednich dni. Program artystyczny obejrzeli zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta.

Podczas wyjazdu młodzież miała okazję nie tylko podziwiać piękne widoki oraz atrakcje, ale również doskonalić swoje umiejętności językowe z rówieśnikami z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Uczniowie szybko się zżyli, lecz czas szybko płynie i po tygodniu przyszedł czas rozstań. Wszyscy bogatsi o nowe doświadczenia bezpiecznie wrócili do swoich domów, a wyjazd z pewnością zostanie przez nich zapamiętany na bardzo długo.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Foto: Alicja Jendraszak

Foto: Michele di Lonardo

Autor: Anna Ewertowska /2B/   
Poprawiony: poniedziałek, 14 października 2019 11:55
 
PODZIĘKOWANIE DLA ILO PDF Drukuj Email
czwartek, 10 października 2019 00:00

Sprzatanie

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: czwartek, 10 października 2019 18:34
 
U PROGU JESIENI – PIERWSZY BLOK ZAJĘĆ W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM. PDF Drukuj Email
środa, 09 października 2019 00:00

logo_lo

W ramach projektu „Przygoda z przyrodą – Wielkopolski Park Narodowy laboratorium badawczym Młodego Odkrywcy", w dniach 23-24 września uczniowie klasy 1B wraz z opiekunami: prof. Tomaszem Dolatą i prof. Szymonem Woźniakiem przebywali w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Wcześnie rano, w poniedziałek udaliśmy się do Jezior, w których znajduje się Stacja Ekologiczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, malowniczo położona nad Jeziorem Góreckim, w Wielkopolskim Parku Narodowym. Po szybkim zakwaterowaniu udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie powitał nas dr hab. Lech Kaczmarek, który przedstawił tematykę zajęć i formę ich realizacji.

Pierwsze warsztaty poświęcone były poznaniu metod korzystania z mapy topograficznej. Nauczyliśmy się czytać i interpretować mapę, po czym wyruszyliśmy na spacer, w czasie którego wykonaliśmy kartowanie form terenu, rejestrowaliśmy współrzędne geograficzne oraz przebieg trasy przy pomocy GPS i mobilnej aplikacji A-GPS Tracker. Po powrocie do Stacji przygotowaliśmy wizualizację zebranych danych na podkładzie cyfrowej mapy topograficznej. Po krótkiej przerwie, pod bacznym okiem dr Michała Lorenca, szlakami WPN wyruszyliśmy poznawać polodowcową rzeźbę terenu. Zobaczyliśmy: rynny subglacjalne, ozy, kemy, torfowiska i dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstały. Nauczyliśmy się także rozpoznawać podstawowe rodzaje skał. Kulminacją wycieczki po parku było wejście na Osową Górę – morenę czołową, na której znajduje się punkt widokowy. Podczas wyprawy wypełnialiśmy przygotowane specjalnie dla nas karty pracy. Tak upłynął nam pierwszy, wyczerpujący dzień.

Drugi dzień zajęć poświęcony był rozpoznawaniu podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących nie tylko w WPN, ale praktycznie na całym obszarze objętym ostatnim zlodowaceniem. Wędrując z prof. Mariuszem Pełechatym dowiedzieliśmy się jakie gatunki są charakterystyczne dla tego regionu, które są sztucznie wprowadzone przez człowieka i czy są one inwazyjne czy też nie. Poza tym, wyróżniliśmy poszczególne typy zbiorowisk roślinnych, a także przypomnieliśmy sobie piętrową strukturę lasu. Drugą część zajęć prowadziła Pani Marta Jaśkiewicz, która pokazała nam ogródek meteorologiczny, a w nim aparaturę do pomiaru podstawowych składników pogody. Na zakończenie zajęć poznaliśmy profil glebowy, dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstał oraz jaki wpływ na jego powstanie miały warunki klimatyczne i roślinne. Ostatnim punktem naszego pobytu w Wielkopolskim Parku Narodowym była wizyta w Muzeum WPN.

Zmęczeni, ale bogatsi w nową wiedzę i umiejętności wróciliśmy cali i zdrowi do Wągrowca.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (kliknij). Foto: Dawid Łach, Tomasz Dolata

Autor: Dawid Łach /1B/   
Poprawiony: środa, 09 października 2019 21:33
 
NARODOWE CZYTANIE NOWELI POLSKICH PDF Drukuj Email
poniedziałek, 16 września 2019 00:00

logo_lo

Dnia 13 września społeczność naszej szkoły włączyła się do Narodowego Czytania NOWELI POLSKICH, przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda. W tym roku, w ramach akcji, wybrano następujące utwory:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony... – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe." - napisał w swym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Tego dnia udało się przeczytać trzy nowele w całości. Były to: „Rozdzióbią nas kruki, wrony...", „Mój ojciec wstępuje do strażaków", „Dym" oraz fragment „Katarynki". Pan dyrektor Maciej Patelski przeczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy a tym samym przypomniał wszystkim zebranym w auli ideę Narodowego Czytania. Następnie pani Anita Różak zaprosiła uczniów na scenę.
Mieliśmy okazję wysłuchać:
1A - Joanna Purczyńska, Łukasz Chojnacki, Krzysztof Twardowski
1B - Sandra Nikuna, Natalia Małecka, Dawid Łach
1D - Gabriela Górska, Wiktoria Grajek, Julia Żerkowska
1Cn - Kinga Nowakowska, Michalina Wełnicka, Martyna Romaniak
2A - Hanna Cytlak, Aneta Zmudzińska, Wiktoria Bielecka
3A - Aleksandra Dajema, Bartosz Włodarczyk, Mateusz Łasecki
3C - Oliwia Fabiszak, Izabela Leszczyńska, Sandra Broniecka
3D - Sandra Białek, Pola Dobrogojska, Maciej Nowak
Z przyczyn organizacyjnych (zabrakło czasu) nie czytali uczniowie klasy 2D - Natalia Jaskólska, Gabriela Nowak, Paweł Wierzbicki.

Nad przebiegiem i organizacją czuwał zespół nauczycieli: p.Anita Różak, p.Małgorzata Dolata, p.Tomasz Dolata i p.Danuta Żwikiewicz-Muszyńska.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (wkrótce). Foto: Danuta Żwikiewicz-Muszyńska

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: poniedziałek, 16 września 2019 21:21
 
PRZYGODA Z PRZYRODĄ – WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY LABORATORIUM BADAWCZYM MŁODEGO ODKRYWCY PDF Drukuj Email
środa, 11 września 2019 00:00

logo_lo

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu edukacyjnego: Wielkopolski Park Narodowy laboratorium badawczym Młodego Odkrywcy. Jest to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego adresatami są uczniowie klas pierwszych liceum.

Projekt ma charakter przyrodniczy i obejmuje zajęcia stacjonarne, terenowe oraz laboratoryjne, realizowane zarówno jesienią jak i wiosną, w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach. Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów (szczególnie matematyczno-przyrodniczych, ICT, kreatywnego myślenia, jak również interpersonalnych). Program zajęć został tak skonstruowany aby uwzględniał cykl zmian pór roku, a szeroki zakres tematyczny pozwolił na kompleksową ocenę elementów środowiska przyrodniczego.

Beneficjent projektu  –  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Miejsce realizacji projektu  –  Stacja Ekologiczna UAM w Jeziorach
Koordynator ze strony UAM  –  dr Michał Lorenc
Koordynator ze strony I LO w Wągrowcu  –  mgr Szymon Woźniak
Uczestnicy projektu  –  uczniowie kl. 1B (profil matematyczno-geograficzny)
Jesienny blok zajęć w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach:  –  23-24 września 2019

Chcesz dowiedzieć się więcej, rozwiń zakładkę: Przygoda z przyrodą – Wielkopolski Park Narodowy laboratorium badawczym Młodego Odkrywcy

Autor: Szymon Woźniak   
Poprawiony: środa, 11 września 2019 19:53
 
UWAGA!!! AKTUALIZACJA PDF Drukuj Email
środa, 11 września 2019 00:00

logo_lo

Zostały zaktualizowane informacje (pliki do pobrania) związane z ubezpieczeniem. Zobacz w menu Ubezpieczenie (lub kliknij tutaj).

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: środa, 11 września 2019 19:25
 
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 PDF Drukuj Email
niedziela, 08 września 2019 00:00

logo_lo

Wraz z końcem letniego wypoczynku Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy szkoły ponownie zagościli w gmachu naszego Liceum na kolejny rok. 2 września powitał Ich inauguracyjny apel przygotowany przez uczniów klasy 3B wraz z wychowawczynią panią Profesor Kariną Jazgar.

Tradycyjnie apel poprzedzała msza święta o godzinie 8:00, tak by o 9:00 zgromadzić nowych uczniów (warto nadmienić, że w tym roku są to absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych, a zatem mamy do czynienia z wyjątkowym precedensem), nauczycieli, również tych nowych, pracowników szkoły jak i przybyłych gości. Na uwagę zasługuje fakt uczestnictwa pana Posła na sejm RP Grzegorza Piechowiaka na naszej skromnej uroczystości, który wręczył upominki uczestnikom ubiegłorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Gościliśmy również jak co roku pana Starostę Michała Piechockiego, który uhonorował młodzież stypendiami Starosty powiatu wągrowieckiego. Nie zabrakło przedstawiciela Rady Rodziców pani Emilii Sassak jak i lokalnej prasy.

Mamy nadzieję, że w tym roku jak i w latach ubiegłych mamy okazję do stawienia czoła nie tylko wyzwaniom związanym z nauką i własnym rozwojem, ale również czekają nas chwile pełne uśmiechu i pozytywnych refleksji w roku szkolnym 2019/2020.

Rozp roku 20192020

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (kliknij). Foto: Piotr Seemann

Autor: Franciszek Piekutowski /3B/   
Poprawiony: niedziela, 03 listopada 2019 23:02
 
WAŻNE !!! ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 PDF Drukuj Email
sobota, 24 sierpnia 2019 00:00

logo lo

02.09.2019r. (poniedziałek), godz. 8.00 - msza św. w Klasztorze. O godz. 9.00 rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.
Po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia spotkania z wychowawcami klas.

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: niedziela, 08 września 2019 20:53
 
Strona 3 z 3
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.