ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

RANKING PERSPEKTYW

brazowe-liceum-2020

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

PODZIĘKOWANIE DLA ILO PDF Drukuj Email
czwartek, 10 października 2019 01:00

Sprzatanie

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: czwartek, 10 października 2019 19:34
 
U PROGU JESIENI ? PIERWSZY BLOK ZAJĘĆ W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM. PDF Drukuj Email
środa, 09 października 2019 01:00

logo_lo

W ramach projektu ?Przygoda z przyrodą ? Wielkopolski Park Narodowy laboratorium badawczym Młodego Odkrywcy", w dniach 23-24 września uczniowie klasy 1B wraz z opiekunami: prof. Tomaszem Dolatą i prof. Szymonem Woźniakiem przebywali w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Wcześnie rano, w poniedziałek udaliśmy się do Jezior, w których znajduje się Stacja Ekologiczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, malowniczo położona nad Jeziorem Góreckim, w Wielkopolskim Parku Narodowym. Po szybkim zakwaterowaniu udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie powitał nas dr hab. Lech Kaczmarek, który przedstawił tematykę zajęć i formę ich realizacji.

Pierwsze warsztaty poświęcone były poznaniu metod korzystania z mapy topograficznej. Nauczyliśmy się czytać i interpretować mapę, po czym wyruszyliśmy na spacer, w czasie którego wykonaliśmy kartowanie form terenu, rejestrowaliśmy współrzędne geograficzne oraz przebieg trasy przy pomocy GPS i mobilnej aplikacji A-GPS Tracker. Po powrocie do Stacji przygotowaliśmy wizualizację zebranych danych na podkładzie cyfrowej mapy topograficznej. Po krótkiej przerwie, pod bacznym okiem dr Michała Lorenca, szlakami WPN wyruszyliśmy poznawać polodowcową rzeźbę terenu. Zobaczyliśmy: rynny subglacjalne, ozy, kemy, torfowiska i dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstały. Nauczyliśmy się także rozpoznawać podstawowe rodzaje skał. Kulminacją wycieczki po parku było wejście na Osową Górę ? morenę czołową, na której znajduje się punkt widokowy. Podczas wyprawy wypełnialiśmy przygotowane specjalnie dla nas karty pracy. Tak upłynął nam pierwszy, wyczerpujący dzień.

Drugi dzień zajęć poświęcony był rozpoznawaniu podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących nie tylko w WPN, ale praktycznie na całym obszarze objętym ostatnim zlodowaceniem. Wędrując z prof. Mariuszem Pełechatym dowiedzieliśmy się jakie gatunki są charakterystyczne dla tego regionu, które są sztucznie wprowadzone przez człowieka i czy są one inwazyjne czy też nie. Poza tym, wyróżniliśmy poszczególne typy zbiorowisk roślinnych, a także przypomnieliśmy sobie piętrową strukturę lasu. Drugą część zajęć prowadziła Pani Marta Jaśkiewicz, która pokazała nam ogródek meteorologiczny, a w nim aparaturę do pomiaru podstawowych składników pogody. Na zakończenie zajęć poznaliśmy profil glebowy, dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstał oraz jaki wpływ na jego powstanie miały warunki klimatyczne i roślinne. Ostatnim punktem naszego pobytu w Wielkopolskim Parku Narodowym była wizyta w Muzeum WPN.

Zmęczeni, ale bogatsi w nową wiedzę i umiejętności wróciliśmy cali i zdrowi do Wągrowca.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (kliknij). Foto: Dawid Łach, Tomasz Dolata

Autor: Dawid Łach /1B/   
Poprawiony: środa, 09 października 2019 22:33
 
NARODOWE CZYTANIE NOWELI POLSKICH PDF Drukuj Email
poniedziałek, 16 września 2019 01:00

logo_lo

Dnia 13 września społeczność naszej szkoły włączyła się do Narodowego Czytania NOWELI POLSKICH, przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda. W tym roku, w ramach akcji, wybrano następujące utwory:

1. Dobra pani ? Eliza Orzeszkowa
2. Dym ? Maria Konopnicka
3. Katarynka ? Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) ? Bruno Schulz
5. Orka ? Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony... ? Stefan Żeromski
7. Sachem ? Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) ? Henryk Rzewuski

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i ? mimo niewielkich rozmiarów ? doniosłe." - napisał w swym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Tego dnia udało się przeczytać trzy nowele w całości. Były to: ?Rozdzióbią nas kruki, wrony...", ?Mój ojciec wstępuje do strażaków", ?Dym" oraz fragment ?Katarynki". Pan dyrektor Maciej Patelski przeczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy a tym samym przypomniał wszystkim zebranym w auli ideę Narodowego Czytania. Następnie pani Anita Różak zaprosiła uczniów na scenę.
Mieliśmy okazję wysłuchać:
1A - Joanna Purczyńska, Łukasz Chojnacki, Krzysztof Twardowski
1B - Sandra Nikuna, Natalia Małecka, Dawid Łach
1D - Gabriela Górska, Wiktoria Grajek, Julia Żerkowska
1Cn - Kinga Nowakowska, Michalina Wełnicka, Martyna Romaniak
2A - Hanna Cytlak, Aneta Zmudzińska, Wiktoria Bielecka
3A - Aleksandra Dajema, Bartosz Włodarczyk, Mateusz Łasecki
3C - Oliwia Fabiszak, Izabela Leszczyńska, Sandra Broniecka
3D - Sandra Białek, Pola Dobrogojska, Maciej Nowak
Z przyczyn organizacyjnych (zabrakło czasu) nie czytali uczniowie klasy 2D - Natalia Jaskólska, Gabriela Nowak, Paweł Wierzbicki.

Nad przebiegiem i organizacją czuwał zespół nauczycieli: p.Anita Różak, p.Małgorzata Dolata, p.Tomasz Dolata i p.Danuta Żwikiewicz-Muszyńska.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (wkrótce). Foto: Danuta Żwikiewicz-Muszyńska

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: poniedziałek, 16 września 2019 22:21
 
PRZYGODA Z PRZYRODĄ ? WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY LABORATORIUM BADAWCZYM MŁODEGO ODKRYWCY PDF Drukuj Email
środa, 11 września 2019 01:00

logo_lo

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu edukacyjnego: Wielkopolski Park Narodowy laboratorium badawczym Młodego Odkrywcy. Jest to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego adresatami są uczniowie klas pierwszych liceum.

Projekt ma charakter przyrodniczy i obejmuje zajęcia stacjonarne, terenowe oraz laboratoryjne, realizowane zarówno jesienią jak i wiosną, w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach. Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów (szczególnie matematyczno-przyrodniczych, ICT, kreatywnego myślenia, jak również interpersonalnych). Program zajęć został tak skonstruowany aby uwzględniał cykl zmian pór roku, a szeroki zakres tematyczny pozwolił na kompleksową ocenę elementów środowiska przyrodniczego.

Beneficjent projektu  ?  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Miejsce realizacji projektu  ?  Stacja Ekologiczna UAM w Jeziorach
Koordynator ze strony UAM  ?  dr Michał Lorenc
Koordynator ze strony I LO w Wągrowcu  ?  mgr Szymon Woźniak
Uczestnicy projektu  ?  uczniowie kl. 1B (profil matematyczno-geograficzny)
Jesienny blok zajęć w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach:  ?  23-24 września 2019

Chcesz dowiedzieć się więcej, rozwiń zakładkę: Przygoda z przyrodą ? Wielkopolski Park Narodowy laboratorium badawczym Młodego Odkrywcy

Autor: Szymon Woźniak   
Poprawiony: środa, 11 września 2019 20:53
 
UWAGA!!! AKTUALIZACJA PDF Drukuj Email
środa, 11 września 2019 01:00

logo_lo

Zostały zaktualizowane informacje (pliki do pobrania) związane z ubezpieczeniem. Zobacz w menu Ubezpieczenie (lub kliknij tutaj).

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: środa, 11 września 2019 20:25
 
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 PDF Drukuj Email
niedziela, 08 września 2019 01:00

logo_lo

Wraz z końcem letniego wypoczynku Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy szkoły ponownie zagościli w gmachu naszego Liceum na kolejny rok. 2 września powitał Ich inauguracyjny apel przygotowany przez uczniów klasy 3B wraz z wychowawczynią panią Profesor Kariną Jazgar.

Tradycyjnie apel poprzedzała msza święta o godzinie 8:00, tak by o 9:00 zgromadzić nowych uczniów (warto nadmienić, że w tym roku są to absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych, a zatem mamy do czynienia z wyjątkowym precedensem), nauczycieli, również tych nowych, pracowników szkoły jak i przybyłych gości. Na uwagę zasługuje fakt uczestnictwa pana Posła na sejm RP Grzegorza Piechowiaka na naszej skromnej uroczystości, który wręczył upominki uczestnikom ubiegłorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Gościliśmy również jak co roku pana Starostę Michała Piechockiego, który uhonorował młodzież stypendiami Starosty powiatu wągrowieckiego. Nie zabrakło przedstawiciela Rady Rodziców pani Emilii Sassak jak i lokalnej prasy.

Mamy nadzieję, że w tym roku jak i w latach ubiegłych mamy okazję do stawienia czoła nie tylko wyzwaniom związanym z nauką i własnym rozwojem, ale również czekają nas chwile pełne uśmiechu i pozytywnych refleksji w roku szkolnym 2019/2020.

Rozp roku 20192020

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (kliknij). Foto: Piotr Seemann

Autor: Franciszek Piekutowski /3B/   
Poprawiony: poniedziałek, 04 listopada 2019 00:02
 
WAŻNE !!! ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 PDF Drukuj Email
sobota, 24 sierpnia 2019 01:00

logo lo

02.09.2019r. (poniedziałek), godz. 8.00 - msza św. w Klasztorze. O godz. 9.00 rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.
Po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia spotkania z wychowawcami klas.

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: niedziela, 08 września 2019 21:53
 
Strona 6 z 6
Copyright © 2012-2020 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.