WYNIKI WIELKIEGO FINAŁU X EDYCJI SZKOLNEJ LIGI HISTORYCZNEJ PDF Drukuj Email
środa, 30 marca 2016 00:56

logo lo

Wyniki po 5. etapie X edycji SZKOLNEJ LIGI HISTORYCZNEJ

(osoby biorące udział w finale)

1.   Patryk WOJTECKI   III E   212,50 pkt.
2.   Filip CHOJNACKI   III E   193,50 pkt.
3.   Dawid KOMASIŃSKI   II D   175,50 pkt.
4.   Patrycja PEREK   III E   127,50 pkt.
5.   Marta BANACH   III E   126 pkt.
6.   Michał BRZEZIŃSKI   I C   119,50 pkt.
7.   Zuzanna LATUSZEK   II D   115,25 pkt.
8.   Hubert JEZIERSKI   I B   106,50 pkt.
9.   Fryderyk KAMIŃSKI   II A   104 pkt.

Wyniki Wielkiego Finału

(punkty za prezentację multimedialną oraz wykład)

1.   Filip CHOJNACKI   III E   40 pkt.
2.   Michał BRZEZIŃSKI   I C   40 pkt.
3.   Patryk WOJTECKI   III E   39,50 pkt.
4.   Hubert JEZIERSKI   I B   39 pkt.
5.   Dawid KOMASIŃSKI   II D   37 pkt.
6.   Fryderyk KAMIŃSKI   II A   36,50 pkt.
7.   Patrycja PEREK   III E   36 pkt.
8.   Zuzanna Latuszek   II D   33 pkt.

Klasyfikacja ogólna

(punkty za pięć testów plus prezentację multimedialną oraz wykład)

1.   Patryk WOJTECKI   III E   252 pkt.
2.   Filip CHOJNACKI   III E   233,50 pkt.
3.   Dawid KOMASIŃSKI   II D   212,50 pkt.
4.   Patrycja PEREK   III E   163,50 pkt.
5.   Michał BRZEZIŃSKI   I C   159,50 pkt.
6.   Zuzanna LATUSZEK   II D   148,25 pkt.
7.   Hubert JEZIERSKI   I B   145,50 pkt.
8.   Fryderyk KAMIŃSKI   II A   140,50 pkt.

Szkolna Liga Historyczna wpisała się już na trwałe w krajobraz I Liceum Ogólnokształcącego. Trudno chyba zresztą powiedzieć inaczej o konkursie, który organizowany jest nieprzerwanie od dziesięciu lat. Pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2006/2007, a jej zwyciężczynią została Anastazja Machy, wówczas już uczennica klasy maturalnej. W kolejnych latach na najwyższym stopniu podium stawali: Magdalena Machy ? młodsza siostra Anastazji (2007/2008, 2008/2009), Urszula Kasperska (2009/2010), Radosław Andrzejewski (2010/2011), Jagoda Szewczyk (2011/2012), Joanna Szejn (2012/2013) oraz Patryk Wojtecki (2013/2014, 2014/2015). Warto zaznaczyć, że Patryk wygrał Ligę, będąc zarówno uczniem klasy pierwszej, jak i drugiej. Startując w tym roku po raz kolejny, stanął przed szansą ustanowienia rekordu, którego ? dopóki nauka w liceum trwać będzie trzy lata ? nikt nie zdoła pobić, a co najwyżej wyrówna.

Uczniowie rywalizujący ze sobą w ramach Szkolnej Ligi Historycznej pracują na swój sukces przez kilka miesięcy. Konkurs dzieli się bowiem na sześć etapów. Pierwszych pięć, odbywających się średnio raz w miesiącu, polega na rozwiązywaniu testów opracowanych przez nauczycieli I LO w oparciu o arkusze maturalne. Najlepsi z każdego rocznika awansują do Wielkiego Finału, który ma już zupełnie inny charakter. Uczniowie przygotowują krótki, piętnastominutowy wykład oraz prezentację multimedialną na zadany temat. Ujęty jest on bardzo ogólnie, aby nie ograniczać zainteresowań ani wyobraźni uczestników konkursu; w tym roku brzmiał: ?Za najważniejszą bitwę w dziejach świata uważam? ? uzasadnij swój wybór?.

Do Wielkiego Finału, który odbył się w sali multimedialnej w przedświąteczną środę 23 marca, zakwalifikowało się dziewięcioro uczniów, ale wzięło udział tylko ośmioro (jedna osoba wykruszyła się z powodu choroby). Rozrzut czasowy prezentowanych bitew był spory: od starcia Greków z Persami pod Maratonem w 490 roku p.n.e. (Patryk Wojtecki z klasy 3E), poprzez potyczkę Rzymu z Kartaginą pod Kannami w 216 roku p.n.e. (Filip Chojnacki z klasy 3E), bitwę na Moście Mulwijskim w Rzymie, jaką w 312 roku stoczyli walczący o władzę nad częścią zachodnią Imperium Romanum Konstantyn Wielki i Maksencjusz (Dawid Komasiński z 2D), rywalizację Amerykanów z Brytyjczykami pod Saratogą w 1777 roku (Zuzanna Latuszek z 2D), klęskę Napoleona I Bonapartego w starciu z Brytyjczykami i Prusakami pod Waterloo trzydzieści osiem lat później (Patrycja Perek z 3E oraz Fryderyk Kamiński z 2A), aż po niemal nam współczesne ?cud nad Wisłą? 1920 roku (Hubert Jezierski z IB) i Bitwę o Anglię z 1940 roku (Michał Brzeziński z IC).

Wykłady i prezentacje oceniali nauczyciele historii I LO: Karina Jazgar oraz Sebastian Chosiński. Punkty zdobyte podczas Wielkiego Finału dodano do punktów wywalczonych w pięciu poprzednich etapach; po ich zsumowaniu okazało się, że honorowy tytuł ?Najlepszego historyka I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu w roku szkolnym 2015/2016? wywalczył? Patryk Wojtecki. Po raz trzeci z rzędu! Bezpośrednio za jego plecami uplasowali się natomiast Filip Chojnacki oraz Dawid Komasiński (swoją drogą taka sama była kolejność przed rokiem). Wielkie brawa należą się jednak wszystkim uczestnikom finału, którego poziom ? co podkreślali nauczyciele i co wcale nie było kurtuazją ? był bardzo wyrównany i wysoki. Wszyscy też zostali obdarowani nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców I LO, oraz gustownymi dyplomami, które zaprojektował nauczyciel informatyki i matematyki Tomasz Dolata. Wiele miłych słów pod adresem uczestników konkursu skierował także obecny podczas uroczystego zakończenia wicedyrektor Maciej Patelski.

Zdjęcia: Sebastian Chosiński (Zobacz wszystkie >>>)

Autor: Sebastian Chosiński
Poprawiony: środa, 30 marca 2016 00:56