Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO PDF Drukuj Email
niedziela, 16 września 2018 19:01

nc2018

Dnia 13 września społeczność naszej szkoły włączyła się do Narodowego Czytania „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda. Wybór owej powieści jest powiązany z 100. Rocznicą Odzyskania prze Polskę Niepodległości.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wysłuchać, wcześniej przygotowane przez kolegów i koleżanki, fragmenty powieści. Pani Anita Różak przypomniała ideę Narodowego Czytania, a uczniowie: Mateusz Zych /3B/ i Bartosz Włodarczyk /2A/ przeczytali list Prezydenta RP. Następnie pan dyrektor Maciej Patelski zaprezentował jeden z fragmentów dzieła, przybliżający historię rodu Baryków. Na kolejnej godzinie lekcyjnej fragment ten odczytała p. Małgorzata Dolata.

Następnie czytali uczniowie:

KLASA

IMIĘ I NAZWISKO

1A
1B
1C
1D
2A
2B
2C
2D
3A
3B
3C
3D

Bielecka Wiktoria, Konwińska Katarzyna, Makiej Martyna
Białachowska Patrycja, Mikołajczak Julia, Zawiska Zuzanna
Janus Radomił, Jeziorek  Aleksandra, Zachciał Aleksandra
Bąkowska Klaudia, Jaskólska Natalia, Pawlak Kacper
Dajema Aleksandra, Włodarczyk Bartosz, Żarnowska Weronika
Frankowska Karolina, Piekutowski Franciszek, Wojciechowska Julia
Orłowska Karolina, Orzechowska Anna, Śróda Martyna
Adamska Natalia, Dobrogojska Pola, Nowak Maciej
Kręcichwost Daria, Januchowski Leonard, Urbańczyk Pascal
Grzechowiak Maciej, Jaworski Marcel, Zych Mateusz
Dereziński Kacper, Łuczak Weronika, Wlizło Wiktoria
Augustyniak Sandra, Górska Marcelina, Marglarczyk Wiktoria

 

Tego dnia scena w auli przypominała salon z początku XX wieku. Uczniowie mogli odczytywać fragmenty w przytulnej atmosferze. Na scenie pojawiła się wystawa, przedstawiająca postać samego Żeromskiego a także różne strony tytułowe powieści.

„Był pierwszy dzień przedwiośnia. Powiał wiatr południowy i w płynne błoto zamienił stosy śniegu uzgarniane wzdłuż chodników.(...) Baryka wyszedł z szeregów robotników i parł oddzielnie, wprost na ten szary mur żołnierzy - na czele zbiedzionego tłumu".

Nad przebiegiem i organizacją czuwał zespół nauczycieli: p. Anita Różak, p. Małgorzata Dolata, p. Tomasz Dolata i p. Danuta Żwikiewicz-Muszyńska.

Galeria foto >>>

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:46
 
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.