Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

MONTE CASSINO 2018 PDF Drukuj Email
wtorek, 09 października 2018 18:24

cassino_100

Dnia 22 września 15-osobowa grupa wraz z opiekunami: profesor Sylwią Górską oraz profesorem Łukaszem Sielewiczem zjawili się już przed godziną 05.00 na parkingu przy Farze. Rozpoczęliśmy tym samym realizację projektu „Cassino", który organizuje i dofinansowuje fundacja Monte Cassino (Monte Cassino Stiftung).

Wyruszyliśmy w podróż do Berlina, skąd mieliśmy nasz samolot do Rzymu. Podróż przebiegła bez większych komplikacji i już około 16.10 poczuliśmy ciepłe, rzymskie powietrze. Na lotnisku Fiumicino w Rzymie mieliśmy okazję poznać grupy niemiecką i brytyjską. Następnie wyruszyliśmy do Cassino.

Od niedzieli, 23.09.2018, rozpoczęliśmy już realizację naszego właściwego programu. Udaliśmy się do ratusza, gdzie Michelle di Lonardo przedstawił nam historię bitwy pod Cassino. Tego dnia udaliśmy się również na cmentarz brytyjski. Następnego dnia mieliśmy spotkanie z burmistrzem Casino Panem D'Alessandro. Prowadziliśmy także prace pielęgnacyjne na mogiłach poległych żołnierzy niemieckich. Wysłuchaliśmy ich losów, które zostały opracowane przez niemieckich uczniów. We wtorek z samego rana przeszliśmy do szkoły ITCG Medaglia d'oro, gdzie każda z grup prezentowała swoją szkołę i miejscowość. Był to także dla nas jeden z ważniejszych dni, ponieważ odwiedziliśmy polski cmentarz, który znajduje się u stóp klasztoru Benedyktynów. Przedstawiliśmy losy poległych żołnierzy i uczciliśmy ich pamięć.

W środę wybraliśmy się na zwiedzanie wykopalisk w Pompejach. Było nam dane zobaczyć pozostałości po dawnym mieście i wyobrazić sobie życie ludzi, zanim miasto zostało zalane przez lawę wulkaniczną. W drodze powrotnej udaliśmy się na odpoczynek nad Morzem Tyrreńskim, widoki zapierały dech w piersi. Mogliśmy zażyć kąpieli, spędzić wszyscy wspólnie czas i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Kolejny dzień był dniem zdecydowanie najważniejszym, ponieważ tego dnia odbywała się główna uroczystość upamiętniająca wydarzenia II wojny światowej. My i nasi koledzy z Niemiec i Wielkiej Brytanii wspólnie przygotowaliśmy scenkę artystyczną i krótki apel. W uroczystości udział brało wiele osób, m.in. władze lokalne, attaché wojskowi z ambasady Wielkiej Brytanii oraz Polski, dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Po uroczystości rozdaliśmy wszystkim niebieskie balony, a następnie mieliśmy ciekawe i owocne spotkanie z polskim i brytyjskim attaché. Mieliśmy też czas na spacer po mieście, kolejne pizze, pyszne lody i wiele więcej. Już w piątek udaliśmy się w kierunku Rzymu, po drodze mieliśmy wizytę w San Pietro Infine.

Nasza polska grupa udała się tego dnia do Watykanu, a także na intensywny spacer po pięknym i niezwykle urokliwym Rzymie. Sobota była naszym ostatnim dniem pobytu we Włoszech. Z samego rana udaliśmy się na zwiedzanie miasta z pozostałymi uczestnikami. Zobaczyliśmy Koloseum, Forum Romanum, które również było interesujące i niezwykłe. Po kilku godzinach zwiedzania starożytnej części Rzymu, odwieziono nas na lotnisko, z którego mieliśmy samolot do Berlina. Mimo opóźnienia samolotu i lekkiego stresu, szczęśliwie dotarliśmy do Wągrowca i z uśmiechami na twarzy, ale i zmęczeniem udaliśmy się do domów.

Tydzień w Cassino był naprawdę intensywny, ale nowe znajomości, przeżycia i historie na zawsze pozostaną już w naszej pamięci, ponieważ wycieczka ta dla każdego była udana!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Sara Hak /2D/   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:45
 
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.