ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

RANKING PERSPEKTYW

brazowe-liceum-2020

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

APEL POŚWIĘCONY SETNEJ ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO PDF Drukuj Email
piątek, 11 stycznia 2019 15:10

logo lo

W środę 9 stycznia 2019 roku odbył się w naszej szkole apel poświecony setnej rocznicy powstania wielkopolskiego. Jako mieszkańcy Wielkopolski i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego nazwanego imieniem Powstańców Wielkopolskich mamy w obowiązku czcić pamięć tego ważnego dla naszego narodu wydarzenia.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było jednym z nielicznych zrywów narodowowyzwoleńczych zakończonych pełnym sukcesem Polaków. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Naczelna Rada Ludowa pragnęła przyłączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa polskiego, jednak spotkała się z odmową władz niemieckich. Właśnie 27 grudnia, dzień po przybyciu do stolicy Wielkopolski (w drodze do Warszawy) Jana Ignacego Paderewskiego, niemieckie wojsko zorganizowało swoją paradę przy ulicy Święty Marcin w Poznaniu. W jej trakcie prowokacyjnie zrywano polskie flagi i napadano na polskie instytucje. W wyniku zamieszek wywiązała się walka między Wielkopolanami a Niemcami. Dzięki ogromnej odwadze i miłości do ojczyzny naszych przodków powstanie przyniosło pożądany cel. Stało się to realne dzięki podpisanemu 16 lutego 1919 roku rozejmowi w niemieckim Trewirze.

Podczas szkolnej uroczystości przygotowanej przez klasę 2A mieliśmy okazję wysłuchać wierszy, pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów I LO oraz oddać cześć powstańcom, zapalając znicze i składając wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą przed głównym wejściem do szkoły.

(Dodano 2019-01-24) Fot. Julia Wojciechowska (cała galeria)

Autor: Zuzanna Orłowska /2A/   
Poprawiony: piątek, 25 stycznia 2019 01:16
 
Copyright © 2012-2020 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.