NARODOWE CZYTANIE NOWELI POLSKICH PDF Drukuj Email
poniedziałek, 16 września 2019 01:00

Dnia 13 września społeczność naszej szkoły włączyła się do Narodowego Czytania NOWELI POLSKICH, przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda. W tym roku, w ramach akcji, wybrano następujące utwory:

1. Dobra pani ? Eliza Orzeszkowa
2. Dym ? Maria Konopnicka
3. Katarynka ? Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) ? Bruno Schulz
5. Orka ? Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony... ? Stefan Żeromski
7. Sachem ? Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) ? Henryk Rzewuski

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i ? mimo niewielkich rozmiarów ? doniosłe." - napisał w swym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Tego dnia udało się przeczytać trzy nowele w całości. Były to: ?Rozdzióbią nas kruki, wrony...", ?Mój ojciec wstępuje do strażaków", ?Dym" oraz fragment ?Katarynki". Pan dyrektor Maciej Patelski przeczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy a tym samym przypomniał wszystkim zebranym w auli ideę Narodowego Czytania. Następnie pani Anita Różak zaprosiła uczniów na scenę.
Mieliśmy okazję wysłuchać:
1A - Joanna Purczyńska, Łukasz Chojnacki, Krzysztof Twardowski
1B - Sandra Nikuna, Natalia Małecka, Dawid Łach
1D - Gabriela Górska, Wiktoria Grajek, Julia Żerkowska
1Cn - Kinga Nowakowska, Michalina Wełnicka, Martyna Romaniak
2A - Hanna Cytlak, Aneta Zmudzińska, Wiktoria Bielecka
3A - Aleksandra Dajema, Bartosz Włodarczyk, Mateusz Łasecki
3C - Oliwia Fabiszak, Izabela Leszczyńska, Sandra Broniecka
3D - Sandra Białek, Pola Dobrogojska, Maciej Nowak
Z przyczyn organizacyjnych (zabrakło czasu) nie czytali uczniowie klasy 2D - Natalia Jaskólska, Gabriela Nowak, Paweł Wierzbicki.

Nad przebiegiem i organizacją czuwał zespół nauczycieli: p.Anita Różak, p.Małgorzata Dolata, p.Tomasz Dolata i p.Danuta Żwikiewicz-Muszyńska.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii (wkrótce). Foto: Danuta Żwikiewicz-Muszyńska

Autor: Małgorzata Dolata
Poprawiony: poniedziałek, 16 września 2019 22:21