ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

RANKING PERSPEKTYW

brazowe-liceum-2020

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

KLASA 2B (MATEMATYCZNO-GEOGRAFICZNA) NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH I GEOLOGICZNYCH UAM W POZNANIU PDF Drukuj Email
piątek, 13 marca 2020 01:00

uam_100

We wtorek, 3 marca br., pod opieką pani prof. Małgorzaty Drop i prof. Szymona Woźniaka udaliśmy się na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. W ramach poznańskiego Tygodnia Geomorfologii, mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach i warsztatach, dzięki którym poznaliśmy rolę geomorfologii w zrozumieniu i kształtowaniu krajobrazu. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się czym zajmuje się dendrochronologia oraz nauczyliśmy się preparować próbki z drzew. Wykonywaliśmy także cyfrowy model ujścia rzeki z uwzględnieniem rzeźby terenu.

Część wykładowa składała się z dwóch sesji. W imieniu organizatorów powitała nas prof. dr hab. Małgorzata Mazurek oraz prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski, którzy przybliżyli przedmiot badań geomorfologii, metody badawcze i jej znaczenie aplikacyjne. Następną prelekcję wygłosił Dziekan Wydziału, prof. dr hab. Leszek Kasprzak. W malowniczy sposób opowiedział o powstawaniu lądolodu skandynawskiego i jego działalności, szczególnie na terenie Wielkopolski. Ostatnim prelegentem pierwszej sesji był prof. dr hab. Józef Szpikowski, który opisał proces erozji wodnej gleb, mającej duży wpływ na kształtowanie rzeźby terenu.

Po krótkiej przerwie swój wykład zaprezentował archeolog, biolog, paleogeograf - prof. dr hab. Mirosław Makohonienko. Przedstawił nam przyrodnicze uwarunkowania osadnictwa i opowiedział o rozwoju i upadku historycznych grodów. Następnie prof. dr hab. Iwona Hildebrandt-Radke nakreśliła rolę geomorfologa w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Na zakończenie prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński, przybliżył nam istotę procesów krasowych i wskazał na najciekawsze formy krasu powierzchniowego i podziemnego na Ziemi.

Warto podkreślić, że nasz udział w Tygodniu Geomorfologii na WNGiG UAM przypada dokładnie w pierwszą rocznicę podpisania umowy o współpracy między Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM a I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu.


Zdjęcia: Wiktoria Korbal, Dominika Pietruszka, Magdalena Trzcińska, Zuzanna Zawiska /2B/ (cała galeria)

Autor: Tekst: Julia Mikołajczak /2B/   
Poprawiony: piątek, 13 marca 2020 01:44
 
Copyright © 2012-2020 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.