wtorek,,

102. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/19 PDF Drukuj Email
środa, 30 grudnia 2020 01:00

logo lo

W 1918 roku Polacy po raz pierwszy w niepodległej ojczyźnie szykowali się do Świąt Bożego Narodzenia. W drugi dzień świąt, 26 grudnia, do Poznania, który nie znalazł się w granicach odradzającej się Polski, przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Dzień później, 27 grudnia 1918, rozpoczęło się powstanie wielkopolskie, które trwało do 16 lutego 1919 roku. To jedno z nielicznych powstań w polskiej historii, które zakończyło się sukcesem.

W niedzielę 27 grudnia 2020 r. świętowaliśmy 102. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Tego dnia w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła odprawiona została msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Ze względu na pandemię, składanie kwiatów i zniczy odbywało się w innej niż w minionych latach formule. Delegacje oraz mieszkańcy miasta mogli o dowolnej godzinie składać kwiaty i zapalać znicze w symbolicznych miejscach poświęconych powstańcom. Hołd powstańcom oddała także delegacja uczniów naszej szkoły, tj. z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Najpierw znicz został złożony pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy wejściu głównym do budynku I LO w Wągrowcu, a następnie delegacja i poczet sztandarowy ze sztandarem ufundowanym na 100. rocznicę wybuchu powstania, udała się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich na ul. Kościuszki w Wągrowcu. Tu Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Grzechowiak, Wicestarosta Michał Piechocki oraz Dyrektor I LO Maciej Patelski uczcili pamięć powstańców.

Materiał zdjęciowy pochodzi ze strony Starostwa Powiatowego w Wągrowcu (cała galeria)

Poprawiony: środa, 30 grudnia 2020 01:13