MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI PONOWNIE ZAGOŚCIŁ W MURACH NASZEGO LICEUM PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 listopada 2021 20:51

logo_lo_w

5 i 6 listopada gościliśmy w Powiecie Wągrowieckim poetów w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej.

Inauguracja 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Licznie zebranych gości powitał Maciej Patelski – dyrektor I LO oraz Małgorzata Osuch - Przewodnicząca Rady Powiatu. Uroczystego otwarcia inauguracji dokonał Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc. Całość uroczystości poprowadził Sebastian Chosiński – nauczyciel historii a prywatnie także pisarz. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Marek Wawrzkiewicz - Prezes Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich. Nie zabrakło poetyckiej prezentacji najważniejszych tego dnia gości z poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. A byli to: Andrzej Dębkowski, Andrzej Walter, Vladan Stamenković, Marek Wawrzkiewicz, Krystyna Konecka, Jerzy Beniamin Zimny, Dominik Górny oraz Dariusz Kozdęba. Na widowni nie mogło oczywiście zabraknąć młodzieży z naszej szkoły. Byli to uczniowie klas humanistycznych i ogólnych.

Piątkowe wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia nagród i dyplomów laureatom powiatowego konkursu recytatorskiego "Przestrzenie słowa. Wiersze poetów związanych dawniej i dzisiaj z I LO w Wągrowcu", który odbył się w naszej szkole dwa dni wcześniej. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: I miejsce - Ewa Bigos - uczennica klasy 7B Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu. Zaprezentowała ona zebranym gościom wiersz: Jana Kaspra "Góra żaru" z tomiku "Wiry, strzępy, psie prognozy". II miejsce zajęła Katarzyna Kamińska - uczennica klasy 7A Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu. Publiczność zgromadzona w auli wysłuchała w jej wykonaniu wiersz Joanny Drażby, fragment pamiętnika z tomiku "Za parawanem powiek. Wiersze i pamiętnik". III miejsce – przypadło Gabrieli Marzec - uczennicy klasy 7A Szkoły Podstawowej w Niemczynie. W jej interpretacji goście usłyszeli utwór Joanny Drażby, "Łza" z tomiku "Za parawanem powiek. Wiersze i pamiętnik".

Następnie na scenie pojawiali się laureaci konkursu w kategorii szkół ponadpodstawowych. I miejsce przypadło Dawidowi Walaszczykowi - uczniowi klasy 3T Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu, Wyrecytował on wiersz z dorobku Jana Kaspra, "Pani od kotów" z tomiku "Wiry, strzępy, psie prognozy". Zdobywczyni II miejsca - Wiktoria Przesławska - uczennica klasy IE ILO w Wągrowcu, zaprezentowała utwór Sebastiana Chosińskiego, "Chcę być" z tomiku" Umarł we mnie człowiek". III miejsce przypadło Marii Serwatce - uczennicy klasy II D naszego liceum. Ona również skorzystała z wiersza Jana Kaspra, a przedstawiła "Kąty" z tomiku "Wyznania dozorcy mrówek".

Zwieńczeniem uroczystości był koncert przygotowany przez Karola Krusia – dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej, I Liceum Ogólnokształcące i Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego w Wągrowcu. Profesjonalny występ wokalny Marty Jastrząbek przy akompaniamencie gitarowym Michała Maćkiewicza oraz utwory w wykonaniu Emilii Lehmann a także Patrycji Białachowskiej zrobił na publiczności ogromne wrażenie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Emilia jest aktualną uczennicą, a pozostali artyści są absolwentami liceum z Klasztornej.

Po zakończeniu inauguracji odbyły się spotkania autorskie i warsztaty poetyckie w poszczególnych placówkach powiatowych. W klimatycznym pomieszczeniu bibliotecznym I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, z młodzieżą licealną spotkał się Andrzej Dębkowski. W spotkaniu wzięli także udział Małgorzata Dolata – nauczyciel j. polskiego, Sebastian Chosiński – historyk i jednocześnie prowadzący spotkanie, Halina Sobota - radna powiatu wągrowieckiego oraz dyrektor szkoły Maciej Patelski.
Andrzej Walter pojechał do Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kulińskiego w Wągrowcu. Vladan Stamenković – odwiedził Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu, a Marek Wawrzkiewicz - Miejską Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu. Krystyna Konecka – zawitała w Zespole Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy oraz w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej, a Jerzy Beniamin Zimny – spotkał się z miłośnikami poezji w Bibliotece Publicznej Gminy Damasławek. Dominik Górny –wybrał się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Skokach, zaś Dariusz Kozdęba –miał spotkanie robocze w Filii Bibliotecznej w Pawłowie Żońskim.

Patronat nad 44. Międzynarodowym Listopadem Poetyckim na Ziemi Wągrowieckiej objęli: Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Burmistrz Miasta Wągrowca Jarosław Berendt, Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak oraz Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek. Inicjatorką poetyckiej uczty była Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego, poetka Małgorzata Osuch.

Piątkowe, doniosłe wydarzenie było doskonałą sposobnością, by zaprezentować, przygotowany specjalnie na tę okazję, informator "44. Międzynarodowy Listopad Poetycki Poznańskiego Oddziału Literatów Polskich na Ziemi Wągrowieckiej", autorstwa Małgorzaty Osuch. W związku z Świętem Poezji na ziemi wągrowieckiej udało się także wznowić również wydany wcześniej tomik poezji Jolanty Nowak-Węklarowej "Mówię o sobie ciszą". Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Głos Wielkopolski, Wągrowiec Nasze Miasto, Poznań Nasze Miasto, Portal WRC oraz Wasze Radio FM.

Foto: Piotr Seemann

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości. >>>

Poprawiony: poniedziałek, 08 listopada 2021 21:55