XI DNI TURYSTYKI PDF Drukuj Email
wtorek, 23 kwietnia 2013 17:45

dnitur_100

17 kwietnia, w środę młodzież klas geograficznych wraz z opiekunami: panią prof. Joanną Szymkowiak i prof. Szymonem Woźniakiem uczestniczyła w XI Dniach Turystyki. Spotkania z ciekawymi ludźmi, pasjonatami, podróżnikami odbywają się coroczne na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

W tym roku mieliśmy okazję spotkać się z Joachimem Czeniakiem, który wraz z trzema innymi osobami podróżował rowerem po Australii, pokonując 10 000 km. Nie była to jednak wyprawa wymarzona od lat, lecz wyprawa po zdrowie. Dla Joachima jazda rowerem była formą rehabilitacji, mającą na celu odbudowę masy mięśniowej i połączeń nerwowych, które zostały uszkodzone w wyniku porażenia rdzenia kręgowego. Determinacja w pokonaniu własnych słabości połączona z pięknem australijskiej przyrody wywarły na nas ogromne wrażenie.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na spotkanie z Ireneuszem Szpotem - zdobywcą Korony Ziemi. Biznesmen, sportowiec, człowiek kochający góry, 20 maja 2011 roku stanął na najwyższym szczycie Ziemi - Mount Everest. Jak wspomniał, swoją przygodę ze zdobywaniem najwyższych szczytów rozpoczął pięć lat wcześniej, kiedy to stanął na Kilimandżaro. Później była Aconcagua, Elbrus i Mc Kinley. W 2010 roku stanął na szczycie Carstensz Pyramid w Australii, nr 6 był Masyw Vinsona. Po niezwykle ciekawym wykładzie, uczniowie mieli okazję zadawać nurtujące ich pytania i porozmawiać indywidualnie z prelegentem.

Autor: Szymon Woźniak
Poprawiony: wtorek, 23 kwietnia 2013 18:47