DRUGA EDYCJA KAMPANII "DRUGIE ŻYCIE" PDF Drukuj Email
piątek, 26 kwietnia 2013 14:00

W ramach kampanii ?Drugie Życie?, w której brało udział I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich mieszczące się przy ul. Klasztornej 17 A, uczniowie pod opieką koordynatora Pani Jolanty Radziątkowskiej zorganizowali spotkanie z przedstawicielami samorządu lokalnego. Zamysłem spotkania było zapoznanie mieszkańców okolic Wągrowca z projektem ?Drugie życie?. Na facebookowej stronie mającej służyć do śledzenia postępów robionych przez uczestników projektu, Marta Witkowska, redaktorka miejskiej młodzieżowej gazetki, opisała spotkanie następująco: "Dnia 5 marca 2013 roku miało miejsce zebranie wiejskie w stajni pod lasem w Łosińcu wraz z burmistrzem Gminy Skoki: Tadeuszem Kłosem. Poza omówieniem spraw dotyczących wsi głos zabrała uczennica I LO na Klasztornej w Wągrowcu, przedstawicielka kampanii "Drugie Życie" - Dominika. Uczennica opowiedziała zgromadzonym jaki cel ma kampania i w jaki sposób mieszkańcy mogą przyłączyć się do akcji. Zebrani chętnie zadawali pytania na temat transplantologii i brali oświadczenia woli nie tylko dla siebie, ale też dla swoich rodzin i znajomych(?)".

Dotarliśmy nie tylko do mieszkańców Łosińca, ale również szerszej grupy odbiorców. Zainteresowani kontynuowaniem nauki w naszej szkole gimnazjaliści z Wągrowca i okolic mogli spotkać młodych promotorów akcji na Targach Edukacyjnych. Osoby w białych koszulkach z logo kampanii rozdawały oświadczenia woli i przybliżały wkład szkoły w organizowaną akcję.

Również na Drzwiach Otwartych, które odbyły się 12.05.2013 można było poznać cele projektu i porozmawiać na temat transplantologii z przedstawicielami zaangażowanej w projekt młodzieży.

Temat oddawania i przeszczepiania narządów poruszono również w różnych parafiach, gdzie ksiądz, w trakcie ogłoszeń czytał przekazaną przez uczniów apelację, a od młodzieży zaangażowanej w akcję można było pozyskać dokładniejsze informacje i otrzymać oświadczenia woli.

Kolejnym podjętym działaniem były warsztaty prowadzone przez Zuzannę Szambelan i Romę Goździk, w których brali udział przedstawiciele klas pierwszych i drugich. Przedstawiono na nim zadania projektu i problem transplantacji w Polsce, wyjaśniono ideę organizatorów i promotorów akcji, przybliżono normy prawne i medyczne aspekty regulując proces przeszczepiania narządów i tkanek oraz zapoznano uczniów z aktualną sytuacją transplantologii w naszym kraju. Na 45-minutowym wykładzie uczniowie otrzymali materiały mające pomóc w przyswojeniu informacji i uzupełnieniu informacji przed ogłoszonym wcześniej konkursem wiedzy z dziedziny transplantologii. Ponadto uczennice przedstawiły warunki i regulamin konkursu klasowego, poinformowały o konieczności zrobienia plakatu, wytypowania dwóch osób z klasy do testu sprawdzającego wiadomości oraz rozdały listy, na których miały pojawić się nazwiska osób zapoznanych z ideą kampanii spoza kręgu szkoły. Dnia 25.04.2013 odbył się wspomniany wcześniej konkurs wiedzy, w którym wzięło udział 17 osób z 9 klas. Po ocenie plakatów przez wytypowane wcześniej jury w składzie p. Cecylia Bojanowska, p. Maciej Patelski oraz p. Małgorzata Drop i zliczeniu punktów klasyfikacji ogólnej przedstawiciele klas zebrali się 30.04.2013 auli szkoły na podsumowaniu przedsięwzięcia. Spotkanie rozpoczęło przemówienie dyrektora szkoły, p. Cezarego Szypulskiego, który później wręczył nagrody indywidualne ufundowane przez Urząd Miasta czterem laureatami konkursu. Następnie przyznano nagrody klasom, które uzyskały najkorzystniejszy wynik po zsumowaniu punktów cząstkowych ze wszystkich kategorii. Następnie przedstawiono uczniom wywiady z osobami po przeszczepie pozyskane z Internetu oraz podziękowano za zaangażowanie i wkład w prowadzone działania.

Podczas promowania kampanii i realizacji celów uczniowie korzystali z materiałów otrzymanych od organizatorów. Wszystkie działania były przez nich fotografowane i dokumentowane.

Poprawiony: sobota, 31 sierpnia 2013 09:18