SPOTKANIE Z MARIUSZEM SPRUTTĄ PDF Drukuj Email
środa, 03 marca 2010 13:00

Dnia 2 marca 2010 naszą szkołę odwiedził absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Mariusz Sprutta ? taternik jaskiniowy, alpinista, polarnik oraz himalaista. Pan Mariusz Uczestniczył w siedmiu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum: Annapurna I (8091m n. p .m ), Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), Manaslu (8167 m n.p.m.), Shishapangma (8014 m n.p.m.), Cho Oyu (8203 m n.p.m.), Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) oraz Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) http://ocw.upc.edu/webs/42...andard.html.

Spotkanie, które odbyło się w auli, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Uczestniczyli w nim uczniowie - przedstawiciele klas I ,II oraz III . Wśród słuchaczy nie zabrakło też kolegów ze szkolnych lat naszego gościa - prof. Seemanna czy prof. Chosińskiego, obecny był także prof. Józef Wojciechowski ? wychowawca Mariusza.

Podczas dwugodzinnego spotkania pan Sprutta interesująco i barwnie opowiadał o wspinaczkach wysokogórskich, o przygotowaniach do nich i o samej specyfice takich wypraw. Pokazywał slajdy między innymi z wyprawy na Annapurnę ? jedną z najtrudniejszych gór świata, na którą dotychczas zarejestrowano 103 wejścia. Zdobywanie góry trwało 2 miesiące, trudność polegała na tym, że ściana po której się wspinali to 4 km pionowego wejścia. Pan Mariusz wspinał się z wieloma znanymi alpinistami: Jerzym Kukuczką, Wandą Rutkiewicz czy Piotrem Walickim.

Dzięki takim spotkaniom młodzież może usłyszeć o niesamowitych miejscach od osoby, która tam była, a nie tylko czerpać informacje z książek, internetu czy telewizji.

PS. Pan Mariusz po spotkaniu przesłał na ręce pani Danki maila, którego cytuję poniżej:

?Dziękuję raz jeszcze za ciepłe przyjęcie w LO. Miła i mądra młodzież (o tym świadczy list, który dostałem na Naszą Klasę od jednej uczennicy i jej autentyczne zainteresowanie geografią, podróżami, językami). Wiele osób zadawało pytania, nie przeszkadzali w trakcie bajania i przerzucaniu kadrów (dwie godziny lekcyjne!). Moje liceum, moja szkoła, moja aula ? jestem dumny! :-)"

foto: Danuta Żwikiewicz-Muszyńska, archiwum

Poprawiony: piątek, 14 lutego 2014 01:49