DZIEŃ PRZYBYSZEWSKIEGO W I LO W WĄGROWCU PDF Drukuj Email
piątek, 28 listopada 2014 19:44

Przybyszewski logo

I stało się, od piątku, kiedy to odbyła się uroczysta sesja poświęcona autorowi ?Confiteor?, aula I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu nosi imię Stanisława Przybyszewskiego ? najwybitniejszego absolwenta naszej szkoły. Tego dnia wszystko przebiegło tak jak zostało zaplanowane. Od samego rana uczniowie i nauczyciele mogli zwiedzać okolicznościową wystawę pamiątek związanych z Przybyszewskim. Mogli tam zobaczyć oryginalne listy z 1924 roku pisane przez Stacha, obrazy (także oryginały) takich artystów jak Zofia Stryjeńska, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski czy Stanisław Kamocki. Wszyscy oni szukali inspiracji w twórczości Przybyszewskiego. Eksponaty te zostały wypożyczone od prywatnego kolekcjonera ? pana Antoniego Michalaka z Inowrocławia. Na wystawie można również było podziwiać dzieła Przybyszewskiego z różnych lat, łącznie z pierwszymi wydaniami. Książki te otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu i pana Zenona Muszyńskiego.

Na początku uroczystej sesji nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 130 rocznicy podjęcia przez Stacha nauki w naszej szkole. Odsłonięcia dokonali Magdalena Bryzik i Filip Chojnacki ? najlepsi ubiegłoroczni uczniowie w asyście Pocztu Sztandarowego i zaproszonych gości. Następnie Dyrektor Cezary Szypulski odebrał z rąk Prezesa Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego pana Jerzego Mianowskiego akt nadania auli szkolnej imienia pisarza. Po tym nastąpiło wręczenie najlepszemu absolwentowi z roku 2014 statuetki STACH ufundowanej przez Stowarzyszenie. Statuetkę otrzymał Hubert Kuźma ? absolwent naszego liceum.

W dalszej części sesji wystąpiła pani prof. Gabriela Matuszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wykładem pod tytułem Stanisław Przybyszewski - (nie tylko) król berlińskiej bohemy i fascynujący pisarz oraz pani dr Agnieszka Grzelak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy z referatem pt. Motyw światła i ciemności w prozie Stanisława Przybyszewskiego. Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać krótkiego recitalu chopinowskiego w wykonaniu uzdolnionego, młodego pianisty Michała Szymanowskiego.

Przedsięwzięcie to było wspierane finansowo przez Miasto Wągrowiec oraz Starostwo Powiatowe w Wągrowcu za co organizatorzy serdecznie dziękują. Podziękowania kierujemy również do wszystkich instytucji i osób prywatnych, którzy wsparli nasze działania.

Stanisław Przybyszewski ? Stach, choć był postacią kontrowersyjną, wokół której narosło wiele legend, niekoniecznie prawdziwych, był jednak jednym z niewielu polskich pisarzy, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój kultury europejskiej. I z tego, że jego geniusz rodził się właśnie w Wągrowcu, w murach naszej szkoły, że jest jej absolwentem powinniśmy być dumni.

(Przyp. LD) Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości autorstwa Ewy Bartkowiak, Anny Borczykowskiej i Piotra Seemanna.

Foto: Ewa Bartkowiak

Foto: Anna Borczykowska