niedziela,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

WIZYTA PANI ANNY AZARI ? AMBASADOR IZRAELA W POLSCE PDF Drukuj Email
niedziela, 04 czerwca 2017 19:46

Herb Izraela

To był bardzo długi i obfitujący w wydarzenia dzień, którym otworzyliśmy cykl imprez organizowanych przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego, Muzeum Regionalne pod hasłem "Ślady (nie)pamięci".

W poniedziałek 22.05.2017 spotkał nas wielki zaszczyt - na spotkanie z młodzieżą (na które zaprosiliśmy również uczniów innych szkół wągrowieckich i gminnych - ponadgimnazjalnych i gimnazjów) przyjechał ambasador Izraela, pani Anna Azari. Przed spotkaniem uczestnicząca w nim młodzież zwiedzała okazjonalną wystawę przygotowaną - dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Wągrowieckiego - przez Stowarzyszenie im. Przybyszewskiego i Muzeum Regionalne, a poświęconą historii Żydów wągrowieckich - od końca XVIII po połowę XX wieku. Punktualnie w południe - no, może parę minut po dwunastej - do auli w asyście gospodarzy wkroczyła pani ambasador. Po godzinnym spotkaniu - w połowie wypełnionym wykładem na temat współczesnego Izraela, w połowie rozmową z młodzieżą - pani Azari udała się na wystawę; później miała miejsce czterdziestominutowa przerwa "kawowo-ciastkowa". Po niej odbył się godzinny spacer ulicami miasta szlakiem turystycznym (wprawdzie nieco okrojonym) śladami wągrowieckich Żydów. W przewodników wcielili się uczestnicy warsztatów historycznych, uczniowie I LO i ZSP nr 2. Na koniec pani ambasador nie szczędziła im pochwał; można było nawet odnieść wrażenie, że ich zaangażowanie było dla niej wzruszające.

We wtorek 23.05.2017 natomiast w naszej szkole gościła pani Anna Maria Nowak, Polka od pięciu lat mieszkająca i studiująca w Izraelu. W spotkaniu z p. Anną uczestniczyli uczniowie dwóch klas - 2B i 2E. Trwało ono półtorej godziny, ale czas upłynął błyskawicznie. Przede wszystkim z uwagi na arcyciekawą prelekcję dotyczącą zarówno historii, jak i współczesności Izraela. Pani Anna, starsza zaledwie o kilka lat od swoich słuchaczy, z miejsca nawiązała z licealistami dobry kontakt.

Młodzież z kolei w dużej mierze interesowało, jak doszło do tego, że tak młoda osoba - jedynie ze świadectwem dojrzałości w ręce - zdecydowała się na tak poważny krok życiowy, jak wyjazd do odległego i, zdawałoby się, całkiem odmiennego od Polski kraju. Padały także pytania, co należy zrobić, aby wybrać się do Izraela. Choć podejmowano również bardzo poważne kwestie, chociażby związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim. Zrozumieniu rzutujących na teraźniejszość Izraela zawiłości historycznych pomogła interesująca prezentacja multimedialna oraz ciekawie dobrane filmy. Jeszcze raz dziękujemy za niezwykle zajmującą "praktyczną" lekcję na temat kraju tak nam dalekiego, ale i zarazem bardzo Polsce bliskiego.

Foto: Rafał Różak

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 09:24
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.