niedziela,,

WYKŁADY NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU PDF Drukuj Email
wtorek, 06 czerwca 2017 09:07

Uniwersytet Przyrodniczy Poznań

12 maja 2017 roku został zorganizowany wyjazd na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1C i 2B. Opiekę nad licealistami sprawowali pani profesor Hanna Mantej i profesor Szymon Woźniak. Celem wyjazdu był udział w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UP.

Głównym tematem pierwszego z trzech wykładów był ,,Najazd obcych", czyli rozważania dotyczące wypierania gatunków rodzimych przez obce gatunki roślin i zwierząt. Dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się rozpoznawać inwazyjne gatunki flory i fauny, które można znaleźć na terenie naszego kraju. Poza tym dowiedzieliśmy się na czym polega proces synantropizacji i jak dzielimy rośliny synantropijne. Drugi wykład dotyczył przyczyn i skutków zmian klimatu. Na tych zajęciach zostały poruszone m.in. kwestie efektu cieplarnianego i zależności pomiędzy stężeniem dwutlenku węgla w atmosferze a wzrostem temperatury powietrza. Dowiedzieliśmy się również co jest naturalnym klimatyzatorem atmosfery, a także przypomnieliśmy sobie jaki obszar Polski zajmują lasy i jaką pełnią rolę. Trzeci tego dnia wykład dotyczył gleby. Przedstawione zostały podstawowe funkcje jakie pełni gleba w środowisku geograficznym, a także omówione czynniki i procesy glebotwórcze oraz rodzaje gleb występujących w Polsce.

Poza zdobyciem wiedzy, która na pewno przyda nam się w przyszłości, mogliśmy zapoznać się ze strukturą Uniwersytetu Przyrodniczego, na którym być może część z nas będzie miało okazję studiować.

Dnia 15 maja 2017 roku, w ramach podpisanej w marcu br. umowy partnerskiej między I LO a Wydziałem Ekonomiczno-Społecznym UP, to nasza szkoła gościła pracowników poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zajęciach brali udział uczniowie klas 1B, 1C, 2B i 2C.

Celem pierwszego wykładu było wskazanie wzajemnych relacji pomiędzy realizacją żywieniowej funkcji rolnictwa a jej środowiskowymi kosztami. Zajęcia pozwoliły m.in. na zapoznanie się ze światowym problemem żywieniowym, a także wyjaśniły co wpływa na intensywność produkcji rolniczej w poszczególnych krajach świata. Drugi wykład dotyczył organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Dowiedzieliśmy się m.in. jakie modyfikacje genetyczne stosuje się najczęściej, a także które kraje są głównymi producentami GMO. Poza tym mieliśmy możliwość zapoznania się z zaletami i wadami produkcji organizmów modyfikowanych genetycznie.

Zajęcia przeprowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego były niezwykle ciekawe i pozwoliły na poszerzenie wcześniej zdobytej wiedzy.

Autor: Weronika Sydow /2B/
Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 09:17