sobota,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

MONTE CASSINO 2017 PDF Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 00:00

cassino_100

W sobotę 23 września piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani profesor Sylwii Górskiej i profesora Szymona Woźniaka udała się razem z grupą młodzieży z niemieckiego Wittenburga do Rzymu. Po dołączeniu na lotnisku w Rzymie grupy angielskiej wyruszyliśmy już razem w drogę do Cassino, gdzie realizowaliśmy przez następnych 7 dni projekt o nazwie Cassino, który zorganizowany został przez fundację Monte Cassino Stiftung.
W godzinach późnowieczornych dotarliśmy autokarem do naszego hotelu, gdzie po niemalże całym dniu spędzonym w podróży czekał na nas pierwszy włoski posiłek, którego każdy z pewnością wyczekiwał.

Pobyt w Cassino zaczęliśmy od wizyty w muzeum "Historiale di Cassino", podczas której przybliżona została nam historia toczącej się wojny pod murami klasztoru. Po tak ciekawej lekcji udaliśmy się na cmentarz brytyjski, gdzie po wcześniejszym wysłuchaniu losów poległych żołnierzy brytyjskich, złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.

Następnego dnia w godzinach porannych udaliśmy się do ratusza w Cassino. Kolejnym punktem programu na ten dzień był cmentarz niemiecki w Casino Caira. Po przedstawieniu losów poległych żołnierzy niemieckich oraz złożeniu wieńców przez uczniów, przyszedł czas na proste prace pielęgnacyjne na mogiłach. Po południu, nieco zmęczeni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do hotelu.

We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do szkoły ITCG Medagila d'oro w Cassino. Najważniejszym punktem programu dla nas tego dnia była wizyta na polskim cmentarzu u stóp klasztoru Benedyktynów. Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki, lecz bardzo wzruszający i przede wszystkim udany program artystyczny: odczytany został fragment Biblii, wiersz oraz wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę. Stamtąd udaliśmy się na zwiedzanie klasztoru Benedyktynów, najstarszego klasztoru w Europie oraz najstarszego klasztoru Benedyktynów na świecie.

Następnego poranka wczesną porą czekał nas wyjazd do Pompejów pod Neapolem, jednak po drodze zatrzymaliśmy się w celu złożenia wieńców na cmentarzu włoskim w Motelungo. Po zwiedzaniu wykopalisk w Pompejach wyruszyliśmy do malowniczej miejscowości Gaeta, gdzie po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu mieliśmy okazję wypocząć na plaży.

Czwartek okazał się dla nas bardzo ważnym dniem, ponieważ odbyła się wtedy uroczystość, przygotowana przez młodzież z Niemiec, Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii na placu przed budynkiem ratusza, pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia II wojny światowej. Po tej uroczystości w ratuszu odbyła się dyskusja z attaché wojskowymi z ambasady polskiej, niemieckiej oraz brytyjskiej, dotycząca współczesnej roli wojska w Europie oraz zagrożeń dla pokoju w Europie i na świecie. Tego dnia znaleźliśmy także czas na spacer po mieście i zakup pamiątek.

W piątek nasze budziki zadzwoniły nieco wcześniej, ponieważ tego dnia po wcześniejszym pożegnaniu się z miastem Cassino ruszyliśmy autokarem w kierunku Rzymu. Pierwszy punkt w programie tego dnia stanowiła wizyta w San Pietro Infine, mieście całkowicie zburzonym podczas II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Rzymu. Po zakwaterowaniu w hotelu, rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiecznego Miasta. Główną atrakcję dnia stanowiła wizyta w Watykanie, a dokładniej w Bazylice św. Piotra. Po przerwie, którą wykorzystaliśmy w głównej mierze na zakupy, kontynuowaliśmy do późnych godzin wieczornych spacer po tym pięknym mieście.

Następnego dnia również zwiedzaliśmy Rzym, ale tym razem już z przewodnikiem. Po wizycie w Koloseum nadeszła chwila pożegnania się z grupą angielską. Po południu przyszedł czas na ostatnią włoską pizzę :) Następnie wraz z grupą niemiecką zostaliśmy odwiezieni na lotnisko w Rzymie, skąd wieczorem czekał na nas lot powrotny do Berlina. Już w Niemczech, podczas pożegnania grupy naszych przyjaciół z Wittenburga, niektórzy z nas nie kryli łez wzruszenia. Do Wągrowca wróciliśmy o godz. trzeciej nad ranem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń minionego tygodnia.

Wyjazd do Włoch, podczas którego mogliśmy nie tylko złożyć hołd poległym żołnierzom i uczcić ich pamięć, lecz także wzbogacić swoje umiejętności językowe, można śmiało uznać za niezwykle udany i z całą pewnością na długo przez nas zapamiętany!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Zuzanna Wróblewska /2D/   
Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 21:48
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.