sobota,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

KONKURS RECYTATORSKI POD HASŁEM ?STANISŁAW PRZYBYSZEWSKI I POECI POLSKIEGO MODERNIZMU" PDF Drukuj Email
wtorek, 21 listopada 2017 00:00

Przybyszewski logo

Z okazji przypadającej 23 listopada 90. rocznicy śmierci Stanisława Przybyszewskiego sześć dni wcześniej ? czyli w piątek 17 listopada ? odbędzie się poświęcona pisarzowi uroczystość. Jej preludium był przeznaczony dla uczniów szkół powiatu wągrowieckiego konkurs recytatorski pod hasłem ?Stanisław Przybyszewski i poeci polskiego modernizmu". Odbył się on w szkolnej bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, którego Przybyszewski jest absolwentem, w piątek 10 listopada. Zmagania recytatorów, oprócz I LO, zorganizował zarząd Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego (WSSK), któremu patronuje słynny młodopolski artysta, a nagrody ufundował Powiat Wągrowiecki; patronem medialnym konkursu była natomiast redakcja ?Głosu Wągrowieckiego".

Do konkursu zgłosiło się dwanaścioro uczniów, ale ostatecznie ? z powodów losowych ? w szranki stanęło dziewięcioro. Podzieleni zostali oni na dwie kategorie wiekowe: szkoły podstawowe oraz średnie. Oceniało ich jury, któremu przewodniczył pan Karol Kruś, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a którego członkiniami były jeszcze panie: Monika Hoffmann-Muszyńska z Księgarni Muszyńscy, Dorota Kurzyńska-Kreskowiak z Księgarni ?Locum" oraz Hanna Matczyńska, reprezentująca zarząd WSSK. Każdy z uczestników był zobowiązany przedstawić jeden tekst (bądź jego fragment) Stanisława Przybyszewskiego oraz dowolnie wybrany wiersz polskiego poety z epoki Młodej Polski. W drugim przypadku uczniowie sięgali przede wszystkim po Leopolda Staffa (trzy razy), ale zebrani mogli usłyszeć także poezję Tadeusza Micińskiego i Kazimierza Przerwy Tetmajera (każdego z nich dwukrotnie) oraz Antoniego Langego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Zadanie nie było łatwe ? teksty młodopolskie bywają bardzo trudne do interpretacji, a poetycka proza Przybyszewskiego w szczególności. Jury miało więc bardzo twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowało, że ? w kategorii szkół podstawowych ? najlepiej wypadła Jagoda Kamińska z wągrowieckiej ?czwórki", drugie miejsce zajęła Adrianna Wekwert, a trzecie ? Michał Baran (oboje ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu). Poza nimi zaprezentowały się jeszcze: Julita Michalak ze szkoły w Morakowie oraz Karolina Nowak, która reprezentowała Skoki. W kategorii szkół średnich bezkonkurencyjna okazała się Dominika Hermann z Zespołu Szkół nr 2, która wyprzedziła swoją szkolną koleżankę Malwinę Mrozińską, miejsce trzecie przyznano natomiast Maciejowi Nowakowi z I LO, który wyprzedził jeszcze Weronikę Kamińską z tej samej szkoły.

Wszyscy uczniowie otrzymali tego dnia dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz wydawnictwa opublikowane przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego, czyli broszurę autorstwa prof. Gabrieli Matuszek (z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) ?Stanisław Przybyszewski. Europejczyk, Polak ? patriota, gimnazjalista z Wągrowca", jak również ulotki poświęcone dwóm związanym z I LO w czasach zaboru pruskiego pisarzom: właśnie Przybyszewskiego oraz Carlowi Bussemu. Oficjalne wręczenie głównych nagród (książkowych) oraz dyplomów za miejsca od pierwszego do trzeciego odbędzie się natomiast w piątek 17 listopada podczas wspomnianej na początku tekstu uroczystości poświęconej 90. rocznicy śmierci Przybyszewskiego. Wtedy też będzie można usłyszeć ponownie nagrodzonych recytatorów.

Dyplomy zaprojektował Rafał Różak, konkurs od strony logistycznej przygotowała bibliotekarka w I LO Danuta Żwikiewicz-Muszyńska, a poprowadził nauczyciel tej szkoły Sebastian Chosiński ? cała trójka związana ze Stowarzyszeniem im. Przybyszewskiego.

Foto: Danuta Żwikiewicz-Muszyńska (zobacz wszystkie zdjęcia)

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2017 01:04
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.