sobota,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

PIELGRZYMKA ORAZ WYCIECZKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY I OŚWIĘCIMIA PDF Drukuj Email
wtorek, 27 marca 2018 00:00

logo_lo

8 marca br. w chłodny aczkolwiek piękny Dzień Kobiet maturzyści z naszej szkoły wyjechali na dwudniową wycieczkę w ramach rekolekcji wielkopostnych. Ponieważ jednym z katechetów w szkole jest o. Mateusz z zakonu Paulinów, nasza wizyta na Jasnej Górze miała szczególny charakter.

Po dotarciu do Częstochowy pierwszym punktem było zwiedzanie historycznych murów Jasnej Góry. Oprócz kaplicy i bazyliki, na szczególną uwagę zasługują skarbiec oraz muzeum, gdzie znajduje się wiele cennych przedmiotów. Jasna Góra to z pewnością jedno z najważniejszych miejsc dla Polaków, a także według wielu ?serce narodu?. Po zakończeniu zwiedzania przyszedł czas na prawdziwe otwarcie rekolekcji- wspólna droga krzyżowa w bazylice. Rozważania przygotowali uczniowie klasy 3C, a krzyż przekazywaliśmy sobie nawzajem. Po takim duchowym wstępie nadszedł czas zakwaterowania, chwili odpoczynku i kolacji.

Wieczorem zebraliśmy się na konferencji z o. Marcinem Ciechanowskim na temat spowiedzi. Zaskoczył on nas swoją charyzmą,  pewnym humorem i podejściem do młodzieży. Przygotował nas do tego co miało być później? Kolejną konferencją było spotkanie z o. Melchiorem, który na Jasnej Górze zajmuje się dokumentacją cudów, które tam się dokonały. Nie trzeba w to wierzyć, ale pewne świadectwa skłaniają do myślenia. O 21 przyszedł czas na apel jasnogórski pod przewodnictwem o. Mateusza, który powierzył nas Matce Bożej. Dziesięcioro maturzystów prowadziło różaniec. Było to bez wątpienia wspaniałe przeżycie, ale też stres, ponieważ apel transmitowany był na całą Polskę za pośrednictwem mediów. Po apelu bramy Jasnej Góry zostały zamknięte. Zostaliśmy tylko my. Nadszedł czas na kolejną konferencje, którą prowadził znany i lubiany o. Bartłomiej, który kilka lat temu uczył w naszym liceum. Później zaczęła się spowiedź; dla wielu czas niesamowity i pełen emocji. Różaniec z rozważaniami poprowadziła klasa 3D, a muzycznie uzdolnieni maturzyści stworzyli zespół, który zapewnił śpiew w trakcje adoracji. Nasz pobyt w kaplicy cudownego obrazu zakończyliśmy Eucharystią.

W piątek rano wyjechaliśmy do Oświęcimia. Jest to miejsce na pewno szczególne i wymagające od ludzi świadomości, że granica człowieczeństwa może upaść, czego dowodem były niemieckie obozy śmierci. Podzieleni na grupy zwiedzaliśmy obóz Auschwitz, gdzie na własne oczy można było zobaczyć, poczuć to co tam się dokonało. Bez wątpienia trudne miejsce do zwiedzania, ale ukazujące straszną, nie tak odległą przeszłość. Stamtąd udaliśmy się do Birkenau, gdzie kontynuowaliśmy wycieczkę. Trudny czas dla nas, ale potrzebny dla chwili zastanowienia się, chwili refleksji.

Do domów wróciliśmy pełni nowych doświadczeń, bogatsi o nowe przeżycia, których owoce powinniśmy niedługo zobaczyć.

Aby obejrzeć zdjęcia autorstwa Emilii Baczyńskiej /3D/ z wycieczki do Częstochowy i Oświęcimia zapraszamy do galerii.

Autor: Brajan Schulz /3D/   
Poprawiony: wtorek, 27 marca 2018 12:52
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.