sobota,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

ZUZANNA WRÓBLEWSKA FINALISTKĄ KONKURSU O HISTORII POLSKICH ŻYDÓW PDF Drukuj Email
wtorek, 29 maja 2018 00:00

logo_lo

W tym roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie naszego liceum wzięli udział w prestiżowym, organizowanym od początku lat 90. XX wieku przez Fundację Shalom i Teatr Żydowski w Warszawie (ostatnio również we współpracy z Muzeum Polin) konkursie historycznym dotyczącym "Historii i kultury Żydów polskich".

Jego kolejne edycje odbywają się co dwa lata, ta z roku szkolnego 2017/2018 była trzynastą. W konkursie wystartowały dwie nasze uczennice: Zuzanna Wróblewska (z klasy 2D) oraz Weronika Szłapka (z klasy 3E). Zainteresowanie - tradycyjnie - było olbrzymie; na konkurs wpłynęło bowiem około ośmiuset pisemnych prac badawczych ze szkół w całym kraju. Fakt, że Zuzannie Wróblewskiej udało się znaleźć w finałowej (niespełna) siedemdziesiątce był wielkim sukcesem. Tym bardziej że pisząc o Żydach wągrowieckich z XIX czy początków XX wieku, zdawała ona sobie sprawę, iż tak naprawdę pisze o osobach, które - w zdecydowanej większości - nie posiadały nigdy nawet polskiego obywatelstwa. Ba! często czuły się po prostu Niemcami. Nie było więc do końca pewne, jak taki temat zaklasyfikuje komisja. Ta jednak odniosła się z przychylnością.

Kolejnym etapem konkursu był egzamin ustny, który odbył się w piątek 25 maja w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ulicy Senatorskiej (w samym centrum stolicy, zaledwie kilkaset metrów od Pałacu Namiestnikowskiego, Starego Rynku czy Placu Bankowego). Zuzanna trafiła do komisji numer 1 (z czterech), która egzaminowała w gabinecie dyrektor teatru, znanej żydowskiej aktorki Gołdy Tencer, a wśród "przesłuchujących" ją naukowców była dr hab. Jolanta Żyndul, szefowa wszystkich egzaminatorów. Pytania, jakie zadano, dotyczyły bezpośrednio pracy oraz trzech lektur, jakie wcześniej Zuzanna musiała wybrać i - oczywiście - dogłębnie przeanalizować. Po egzaminacyjnym stresie wraz z opiekunem, swoim nauczycielem historii Sebastianem Chosińskim, uczennica wybrała się na spacer po warszawskiej Starówce, docierając przez Rynek Nowego Miasta niemal do Wisły.

Po nocy spędzonej w... Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Bielanach w sobotę przed południem oboje zgłosili się w Muzeum Polin, gdzie dla uczestników konkursu zaplanowano - w czterech turach - zwiedzanie. Dwie godziny minęły szybciej niż mogłoby się wydawać, po czym trzeba było ekspresowo przemieścić się do Klubu Dowództwa Garnizonu na Alejach Niepodległości, gdzie mieści się obecnie główna scena Teatru Żydowskiego. Tam odbyła się gala, podczas której w obecności wielu szacownych gości wręczono nagrody i wyróżnienia. W dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalnej i licealnej. W tej drugiej większość laurów zgarnęli uczniowie I LO imienia Stefana Czarnieckiego w Chełmie, których na finał konkursu przyjechało w sumie aż sześcioro. Zuzanna otrzymała, jak wszyscy finaliści, pamiątkowy dyplom oraz nagrody książkowe.

Niestety, za półtora roku, gdy wystartuje XIV edycja konkursu, nie będzie już uczennicą I LO. Mamy jednak nadzieję, że znajdą się uczniowie - obecni pierwszoklasiści - którzy zechcą pójść w jej ślady.

Zuzanna Wroblewska

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: wtorek, 29 maja 2018 00:04
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.