Alkoholizm i narkomania PDF Drukuj Email

Dorośli pragną chronić swoje dzieci, swoich wychowanków przed różnymi zagrożeniami, chcą ustrzec ich od popełnienia błędów w życiu. Jednak nieraz wszystko wymyka się spod kontroli.
Powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki może poważnie zagrażać ich życiu i negatywnie wpływać na procesy rozwojowe, zwiększyć ryzyko uzależnienia od alkoholu i nikotyny oraz sięgania po narkotyki.
1x1 1x1
Alkohol:
zaburza zdolność uczenia się, zapamiętywania i logicznego myślenia, jest źródłem trudności w nauce i może przeszkodzić w dalszej edukacji i karierze zawodowej
hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie
1x1
Upijanie się jest bardzo częstą przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z:
wypadkami, zachorowaniami i śmiercią
konfliktami z prawem
większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa
ryzykownym seksem, groźbą zakażenia chorobami wenerycznymi (w tym HIV), stosunkami z pogranicza gwałtu, przypadkową i niechcianą ciążą
popadnięciem w nikotynizm i narkomanię
1x1
Jeżeli problem dotyczy bezpośrednio Ciebie lub Twojego dziecka możesz szukać pomocy pod numerem telefonu Pomarańczowej Linii 0 801 14 00 68 czynnej od poniedziałku do piątku od 14.00 do 20.00.