poniedziałek,,

DZIEŃ PATRONA W I LO W WĄGROWCU PDF Drukuj Email
wtorek, 08 marca 2022 22:21

Logo ILO

Jesienne listopadowe dni 1918 r. były okresem radosnego entuzjazmu. Wszyscy Polacy cieszyli się z odradzania niepodległego państwa. Powstawały władze polskie i formowały się oddziały Wojska Polskiego. Na frontony budynków państwowych wracały orły białe i barwy narodowe. Działo się tak w prawie całym byłym Królestwie Polskim, w Zachodniej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim. Pozostałe ziemie polskie: Śląsk, Wielkopolska i Pomorze miały poczuć smak wolności dopiero w następnych latach...

Takie słowa padły 25 lutego, podczas Święta Szkoły – Dnia Patrona, którym od 1960 roku są Powstańcy Wielkopolscy.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście Starosta Wągrowiecki – Tomasz Kranc, Wicestarosta Michał Piechocki oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Piotrowska. Dyrektor Maciej Patelski rozpoczął przemówienie od prośby o minutę ciszy będącej gestem solidarności z Ukrainą, napadniętą zbrojnie przez sąsiadującą Rosję. Dzień Patrona w tym roku miał wyjątkowy charakter jeszcze z jednego powodu. W czasie uroczystości odśpiewano po wieloletniej przerwie hymn szkolny. Prowadzący akademię oraz Dyrektor przypomnieli historię jego powstania.

Był początek 1974 roku, uczennica liceum, Małgosia Hyjek napisała dwie zwrotki oraz refren i przedstawiła swoje dzieło ówczesnemu profesorowi uczącemu muzyki Wojciechowi Fiebigowi. Utwór został zaakceptowany i stał się hymnem śpiewanym na wszystkich szkolnych, miejskich i państwowych uroczystościach. Nie wiadomo, co się takiego wydarzyło, że hymn został... zapomniany, nie ma żadnych informacji o tym w szkolnych archiwach. Tuż przed obchodami 140. rocznicy liceum na Klasztornej, pani Annie Borczykowskiej udało się skontaktować z Małgorzatą Hyjek oraz jej bratem Janem Hyjkiem. Dzięki staraniom pana Jana, udało się odtworzyć zapis. Ostatecznie autorka zdecydowała się tylko na 1 zwrotkę z bardzo niewielką korektą tekstu. Pełen tekst i opracowanie na dwa głosy chóralne przygotowała pani Anna Grześkowiak, córka pana Jana Hyjka – również absolwentka naszej szkoły, a także absolwentka studiów wyższych z zakresu dyrygentury chóralnej. Podziękowania należą się pani Małgorzacie Wojnowskiej, która przygotowała młodzież śpiewającą hymn szkolny. Mamy nadzieję, że odtąd odtworzony hymn będzie rozbrzmiewał w murach liceum, rozpoczynając wiele uroczystości szkolnych. Uroczystość przygotowała klasa 2a wraz z wychowawczynią Ewą Narodowiec.

Zdjęcia: Piotr Seemann

Poprawiony: wtorek, 08 marca 2022 23:21