wtorek,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

RODO (GDPR)

RODO

Klasy patronackie - wydarzenia
,,DLACZEGO KORALOWCE WYMIERAJĄ?" PDF Drukuj Email
Autor: Katarzyna Wojtecka /1B/   
czwartek, 13 czerwca 2019 01:00

logo_lo

Dlaczego koralowce wymierają? To pytanie od wielu lat zadawane jest nie tylko przez naukowców i badaczy świata przyrody. Również wiele organizacji zajmujących się ochroną środowiska zajęło się już tym niecierpiącym zwłoki problemem. Rosnąca świadomość ludzi w zakresie ochrony bioróżnorodności skłoniła rządy niektórych państw na świecie do stopniowego wprowadzania ograniczeń związanych z dostępnością miejsc atrakcyjnych przyrodniczo lub obejmowania ich różnymi formami ochrony.

W środę, 5 czerwca br. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole prof. dr. hab. Zdzisława Bełkę ? geologa, kierownika laboratorium izotopowego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Dostojny gość podzielił się z uczniami klas matematyczno ? geograficznych (1b, 2b) oraz biologiczno ? chemicznej (2c) wynikami własnych badań dotyczących diagnozy stanu raf koralowych na świecie. Ogromna wiedza oraz doświadczenie naukowe zdobyte podczas pracy na wielu uniwersytetach na świecie, a także w czasie realizacji projektów międzynarodowych (jak np. badania Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii), pozwoliły na wnikliwą analizę przyczyn ich wymierania. Nawiązując do obserwacji prowadzony już przez K. Darwina, profesor wykazał związek pomiędzy występowaniem wysp wulkanicznych a rafami koralowymi. Ponadto dowiedzieliśmy się jak działają hot spoty, co to jest bleaching oraz, że rozgwiazda ,,nie bierze jedzenia na wynos".

Słuchając profesora czasami kącik ust podnosił się ku górze. Jednak uświadomiliśmy sobie, że wymieranie koralowców jest jednym z wielu fundamentalnych problemów dzisiejszego świata i w dużej mierze związane jest z działalnością człowieka, który przyczynia się do globalnego ocieplenia czy wzrostu emisji dwutlenku węgla, który powoduje wzrost zakwaszenia oceanów. I chociażby te dwa działania stanowią główne przyczyny wymierania raf.

Prelekcję wzbogaciła prezentacja multimedialna z komentarzem w języku angielskim. Zdaniem profesora znajomość języków obcych jest jedną z podstawowych kompetencji, w którą powinien być wyposażony współczesny młody człowiek. Po zakończonym wykładzie nasz gość wyczerpująco odpowiadał na zadane pytania. Zwieńczeniem wykładu było podziękowanie za poświęcony czas i ciekawe przedstawienie tematu.

Wykład był kolejną inicjatywą realizowaną w ramach współpracy między I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu a Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Koralowce

Zdjęcia: Anna Ewertowska /1B/ (zobacz całą galerię)

Poprawiony: czwartek, 13 czerwca 2019 12:08
 
TAM GDZIE SŁOŃCE NIE ZACHODZI.... PDF Drukuj Email
Autor: Anna Ewertowska /1B/   
poniedziałek, 20 maja 2019 01:00

logo_lo

 

We wtorek, 14 maja, uczniowie klas matematyczno-geograficznych, wraz z opiekunami, prof. Kariną Jazgar i prof. Szymonem Woźniakiem wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM pt. "Dni polarne - tam gdzie słońce nie zachodzi". Obchody te związane były ściśle z przypadającą w tym roku 35. rocznicą pierwszej Wyprawy Naukowo-Badawczej do Zatoki Petunia, zlokalizowanej w centralnej części Spitsbergenu - największej wyspy Archipelagu Svalbard.

Podczas wyjazdu wzięliśmy udział w 10 dwudziestominutowych zajęciach pokazowo-warsztatowych, podczas których dowiedzieliśmy się m.in. jak logistycznie przygotować się do wyprawy polarnej i oglądaliśmy świat z pokładu drona. Prowadziliśmy także pomiary hydrologiczne w terenie oraz wzięliśmy udział w zajęciach laboratoryjnych. Niektórzy z nas mieli nawet okazję przymierzyć strój, który chroni osoby prowadzące badania przed niskimi temperaturami w wypadku znalezienia się w wodzie. W ciekawy i przystępny sposób pracownicy naukowi Wydziału przedstawili nam wiedzę na temat lodowców i problemu globalnego ocieplenia.

Pod koniec wzięliśmy udział w krótkich quizach, które sprawdziły i podsumowały naszą wiedzę zdobytą podczas tego dnia. Krótko mówiąc wyjazd był dla nas pełen wrażeń!

Dziękujemy Organizatorom, w sposób szczególny Pani dr Magdalenie Kugiejko, oraz studentom, którzy zajęli się nami podczas pobytu na Wydziale.

Foto: Julia Wojciechowska /1B/ (zobacz całą galerię) oraz uczniowie z kl. 1b i 2b (zobacz całą galerię).

Poprawiony: poniedziałek, 20 maja 2019 10:29
 
W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM PDF Drukuj Email
Autor: Julia Wojciechowska /2B/   
środa, 03 kwietnia 2019 01:00

logo_lo

W ramach projektu "Doświadczenia z przedmiotów przyrodniczych i matematyki drogą do podniesienia wiedzy i umiejętności uczniów i nauczycieli ILO w Wągrowcu" uczniowie klasy 2b wraz z opiekunami - prof. Sylwią Górską oraz prof. Szymonem Woźniakiem - udali się we wtorek, 26 marca do Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Pierwsze zajęcia dotyczyły mikroskopijnych organizmów żyjących w wodach jeziora. Pobraliśmy próbki wody z Jeziora Góreckiego oraz poddaliśmy je analizie mikroskopowej, poznając dzięki temu "bogactwo życia w kropli wody".

Drugi wykład dotyczył umiejętności posługiwania się mapą analogową i cyfrową. Po części teoretycznej, pomimo niesprzyjającej pogody, udaliśmy się na zajęcia terenowe. Wykorzystując nadajniki GPS w naszych smartfonach oraz profesjonalne urządzania, wyznaczyliśmy trasę naszej wędrówki, a następnie pod bacznym okiem dr L. Kaczmarka poddaliśmy ją obróbce i analizie w programie QGIS. Podczas pieszej wycieczki towarzyszył nam Feliks, psi mieszkaniec tutejszej stacji ekologicznej.

Wieczorem wysłuchaliśmy wykładu dr Michała Lorenca dotyczącego życia sów i nietoperzy, stałych bywalców WPNu. Po skończonej prelekcji się do lasu, by podjąć próbę nasłuchania i obserwacji tych zwierząt. Niestety nie udało nam się ich zobaczyć, ale za to podziwialiśmy naturę nocą.

W środę, od samego rana udaliśmy się do ogródka meteorologicznego. Zobaczyliśmy aparaturę pomiarową oraz dowiedzieliśmy się w jaki sposób prowadzone są pomiary meteorologiczne. Szukaliśmy także związku pomiędzy warunkami atmosferycznymi, a typem gleb charakterystycznych dla klimatu występującego w Polsce. Przy profilu gleby bielicowej dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstała oraz jakie jest znaczenia gleb w środowisku zarówno przyrodniczym jak i geograficznym.

Po krótkiej przerwie wybraliśmy się na dalsze obserwacje. Tym razem badaliśmy, na jakiej głębokości zalegają okoliczne wody podziemne. Po dokonaniu kilku pomiarów udaliśmy się nad brzeg Jeziora Góreckiego, aby zbadać wypływające tam źródło. Określiliśmy temperaturę i prędkość przepływu wody, sporządziliśmy profil terenu. Dzięki temu poznaliśmy związek między budową geologiczną a występowaniem wód podziemnych. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze dwa pobliskie źródła. W okolicy jednego z nich znajduje się miejsce kąpieli okolicznych dzików.

Na tym zakończyliśmy naszą wizytę w Wielkopolskim Parku Narodowym i zaopatrzeni w nową wiedzę i umiejętności wróciliśmy do Wągrowca.

Foto: Julia Wojciechowska (zobacz całą galerię)

Poprawiony: piątek, 05 kwietnia 2019 13:43
 
UAM i ILO PRZYBIŁY "PIĄTKĘ" PDF Drukuj Email
Autor: Szymon Woźniak   
niedziela, 31 marca 2019 01:00

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć je w większej rozdzielczości

Glos

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2019 18:31
 
WYKŁAD INAUGURACYJNY PDF Drukuj Email
Autor: Szymon Woźniak   
niedziela, 31 marca 2019 01:00

uam_100

W poniedziałek, 25 marca br. miało miejsce doniosłe wydarzenie, związane z podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich a Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicz-nych UAM. Podczas spotkania z uczniami klas matematyczno-geograficznych, Prodziekan WNGiG ds. naukowych, prof. dr hab. Jacek Michniewicz odczytał i przekazał na ręce dyrektora szkoły list gratulacyjny od władz Wydziału, a następnie wygłosił wykład poświęcony badaniom wnętrza Ziemi oraz badaniom meteorytów, ciągle odnajdywanych w rezerwacie ?Meteoryt Morasko". Drugim prelegentem był prof. zw. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz ? wągrowczanin, absolwent na-szego liceum, obecnie kierownik Zakładu Polityki Regionalnej i Integracji Europejskiej w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Profesor Stryjakie-wicz omówił zagadnienie roli sektora kreatywnego w kształtowaniu miast i regionów, ale także zwrócił uwagę na pro-ces kurczenia się miast, obecnie bardzo widoczny w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tematy zaprezentowane podczas spotkania, jakkolwiek różne, cieszyły się zainteresowaniem uczniów. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Starosta Wągrowiecki Pan Tomasz Kranc.

Nieformalna współpraca pomiędzy naszą szkołą a WNGiG UAM ma wieloletnią tradycję. Dzięki staraniom poprzedniego dyrektora szkoły ? pana Cezarego Szypulskiego ? oraz nauczyciela geografii Szymona Woźniaka, udało się ją oficjalnie sformalizować i objąć patronatem Uczelni klasy geograficzne.

Zdjęcia: prof. Piotr Seemann (cała galeria)

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2019 19:05
 


Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.