Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

WĄGROWIECKI ROWER MIEJSKI PDF Drukuj Email
czwartek, 13 czerwca 2019 00:00

logo_lo

W środę, 5 czerwca br., uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w prezentacji nowego przedsięwzięcia pn. „Wągrowiecki Rower Miejski". Jest to projekt mający na celu spopularyzowanie rowerów jako środka transportu publicznego, a w efekcie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Podczas wykładu wiceburmistrz miasta Wągrowca, Pan Piotr Pałczyński, opowiedział o sposobie działania aplikacji ROOVEE, na której opiera się rowerowe przedsięwzięcie, a także zapoznał uczniów z zasadami korzystania z systemu. Dowiedzieliśmy się, że od najbliższej niedzieli uruchomionych zostanie 55 rowerów miejskich, zlokalizowanych w 13 strefach - ogólnodostępnych punktach wypożyczeń. Już niedługo, dzięki projektowi WRM każdy mieszkaniec Wągrowca będzie miał możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, przyczyniając się jednocześnie do poprawy stanu środowiska.

Zdjęcia: Anna Ewertowska /1B/ (zobacz całą galerię)

Autor: Katarzyna Wojtecka /1B/   
Poprawiony: czwartek, 13 czerwca 2019 11:07
 
,,DLACZEGO KORALOWCE WYMIERAJĄ?" PDF Drukuj Email
czwartek, 13 czerwca 2019 00:00

logo_lo

Dlaczego koralowce wymierają? To pytanie od wielu lat zadawane jest nie tylko przez naukowców i badaczy świata przyrody. Również wiele organizacji zajmujących się ochroną środowiska zajęło się już tym niecierpiącym zwłoki problemem. Rosnąca świadomość ludzi w zakresie ochrony bioróżnorodności skłoniła rządy niektórych państw na świecie do stopniowego wprowadzania ograniczeń związanych z dostępnością miejsc atrakcyjnych przyrodniczo lub obejmowania ich różnymi formami ochrony.

W środę, 5 czerwca br. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole prof. dr. hab. Zdzisława Bełkę – geologa, kierownika laboratorium izotopowego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Dostojny gość podzielił się z uczniami klas matematyczno – geograficznych (1b, 2b) oraz biologiczno – chemicznej (2c) wynikami własnych badań dotyczących diagnozy stanu raf koralowych na świecie. Ogromna wiedza oraz doświadczenie naukowe zdobyte podczas pracy na wielu uniwersytetach na świecie, a także w czasie realizacji projektów międzynarodowych (jak np. badania Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii), pozwoliły na wnikliwą analizę przyczyn ich wymierania. Nawiązując do obserwacji prowadzony już przez K. Darwina, profesor wykazał związek pomiędzy występowaniem wysp wulkanicznych a rafami koralowymi. Ponadto dowiedzieliśmy się jak działają hot spoty, co to jest bleaching oraz, że rozgwiazda ,,nie bierze jedzenia na wynos".

Słuchając profesora czasami kącik ust podnosił się ku górze. Jednak uświadomiliśmy sobie, że wymieranie koralowców jest jednym z wielu fundamentalnych problemów dzisiejszego świata i w dużej mierze związane jest z działalnością człowieka, który przyczynia się do globalnego ocieplenia czy wzrostu emisji dwutlenku węgla, który powoduje wzrost zakwaszenia oceanów. I chociażby te dwa działania stanowią główne przyczyny wymierania raf.

Prelekcję wzbogaciła prezentacja multimedialna z komentarzem w języku angielskim. Zdaniem profesora znajomość języków obcych jest jedną z podstawowych kompetencji, w którą powinien być wyposażony współczesny młody człowiek. Po zakończonym wykładzie nasz gość wyczerpująco odpowiadał na zadane pytania. Zwieńczeniem wykładu było podziękowanie za poświęcony czas i ciekawe przedstawienie tematu.

Wykład był kolejną inicjatywą realizowaną w ramach współpracy między I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu a Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Koralowce

Zdjęcia: Anna Ewertowska /1B/ (zobacz całą galerię)

Autor: Katarzyna Wojtecka /1B/   
Poprawiony: czwartek, 13 czerwca 2019 11:08
 
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PDF Drukuj Email
wtorek, 04 czerwca 2019 00:00

pck_100

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA, w poniedziałek 27 maja, w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu odbyła się uroczystość, podczas której grono osób nagrodzonych zostało złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami: za współpracę z wągrowieckim kołem PCK. Z naszej szkoły brązową odznaką zostały wyróżnione p. Monika Jankowska oraz p. Anita Różak.

Słowa uznania za duże zaangażowanie w działalność wągrowieckiego PCK wyraził Starosta Wągrowiecki - Tomasz Kranc. Uczniom naszej szkoły, za oddaną krew  w roku szkolnym 2018/2019 oraz za realizację programu edukacyjnego „Super wiewiórka - przyjaciółka Oli i Kuby” dla dzieci przedszkolnych i początkowych klas szkoły podstawowej podziękował również Prezes PCK w Wągrowcu Jan Maćkowiak.

 

PCK 2019 Anita 

PCK 2019 Monika

PCK 2019 nagroda

Autor: Maciej Patelski   
Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2019 14:52
 
WARSZTATY GRAFIKI KOMPUTEROWEJ PDF Drukuj Email
wtorek, 04 czerwca 2019 00:00

logo lo

W ramach wieloletniej współpracy z Wyższą Szkołą Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, młodzież klas pierwszych uczestniczyła w czwartek – 30 maja w corocznych Warsztatach Grafiki Komputerowej prowadzonych w naszej szkole przez wykładowców i studentów z Indiana University Purdue University Indianapolis (IUPUI) w Indianapolis, w USA. W tym roku gościliśmy dra Marka Bannatyne'a, który poprowadził zajęcia z photoshopa. Na czwartej lekcji - goście w sali audytoryjnej zaprezentowali możliwości jakie daje grafika komputerowa. W tej części zajęć wzięły udział wszystkie klasy pierwsze. Druga część - warsztatowa odbyła się w dwóch salach komputerowych. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1A, 1C i 1D. Poznawanie tajników programu do obróbki grafiki połączone było z ćwiczeniem umiejętności komunikacji w języku angielskim. Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty.

Kolejne zajęcia z udziałem Amerykanów w przyszłym roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Autor: Maciej Patelski   
Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2019 15:08
 
ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY PDF Drukuj Email
wtorek, 28 maja 2019 20:40

logo_lo

Szanowni Państwo.

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów podejmujemy w szkole działania wychowawcze i profilaktyczne.

W związku z pismem Ministra Edukacji Narodowej DWKI-WPB.5012.25.2019 z dnia 11 maja 2019r. oraz na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2, 3, i 6 i w związku z art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 996, z późn. zm.), by wzmocnić współpracę między szkołą a rodzicami, utworzyliśmy ANONIMOWĄ SKRZYNKĘ NA SYGNAŁY.

Zachęcamy państwa również do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa na następujących stronach internetowych: https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/materialy-dydaktyczne/informacje/

Procedury do poczytania i pobrania:

PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODŁOŻENIA ŁADUNKU WYBUCHOWEGO
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK SKAŻENIA CHEMICZNEGO I BIOLOGICZNEGO SZKOŁY
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK WTARGNIĘCIA NAPASTNIKA DO SZKOŁY
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAISTNIENIA WYPADKU UCZNIA W CZASIE ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W SZKOLE

Autor: Maciej Patelski   
Poprawiony: czwartek, 30 maja 2019 21:42
 
KOMUNIKAT PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 maja 2019 21:30

logo_lo

Oferty ubezpieczenia NNW uczniów/wychowanków na rok szkolny 2019/2020 można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej I LO w Wągrowcu (kliknij) w terminie od 15.05 do 15.06.2019r.

Autor: Maciej Patelski   
Poprawiony: poniedziałek, 20 maja 2019 21:32
 
TAM GDZIE SŁOŃCE NIE ZACHODZI.... PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 maja 2019 00:00

logo_lo

 

We wtorek, 14 maja, uczniowie klas matematyczno-geograficznych, wraz z opiekunami, prof. Kariną Jazgar i prof. Szymonem Woźniakiem wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM pt. "Dni polarne - tam gdzie słońce nie zachodzi". Obchody te związane były ściśle z przypadającą w tym roku 35. rocznicą pierwszej Wyprawy Naukowo-Badawczej do Zatoki Petunia, zlokalizowanej w centralnej części Spitsbergenu - największej wyspy Archipelagu Svalbard.

Podczas wyjazdu wzięliśmy udział w 10 dwudziestominutowych zajęciach pokazowo-warsztatowych, podczas których dowiedzieliśmy się m.in. jak logistycznie przygotować się do wyprawy polarnej i oglądaliśmy świat z pokładu drona. Prowadziliśmy także pomiary hydrologiczne w terenie oraz wzięliśmy udział w zajęciach laboratoryjnych. Niektórzy z nas mieli nawet okazję przymierzyć strój, który chroni osoby prowadzące badania przed niskimi temperaturami w wypadku znalezienia się w wodzie. W ciekawy i przystępny sposób pracownicy naukowi Wydziału przedstawili nam wiedzę na temat lodowców i problemu globalnego ocieplenia.

Pod koniec wzięliśmy udział w krótkich quizach, które sprawdziły i podsumowały naszą wiedzę zdobytą podczas tego dnia. Krótko mówiąc wyjazd był dla nas pełen wrażeń!

Dziękujemy Organizatorom, w sposób szczególny Pani dr Magdalenie Kugiejko, oraz studentom, którzy zajęli się nami podczas pobytu na Wydziale.

Foto: Julia Wojciechowska /1B/ (zobacz całą galerię) oraz uczniowie z kl. 1b i 2b (zobacz całą galerię).

Autor: Anna Ewertowska /1B/   
Poprawiony: poniedziałek, 20 maja 2019 09:29
 
SKODA AUTO, 04.04.2019 PDF Drukuj Email
piątek, 05 kwietnia 2019 00:00

Zdjęcia: Alicja Jendraszak /1A/ (cała galeria)

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: piątek, 05 kwietnia 2019 13:04
 
DZIEŃ WIOSNY, 01.04.2019 PDF Drukuj Email
piątek, 05 kwietnia 2019 00:00

Zdjęcia:  (cała galeria)

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: piątek, 05 kwietnia 2019 13:01
 
DRZWI OTWARTE PDF Drukuj Email
DRZWI
 
 
OTWARTE
 
W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
 
W WĄGROWCU
 
6 KWIETNIA 2019R.
 
OD 10:00 DO 12:00
 
Cała społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu
zaprasza
tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych na Drzwi Otwarte w naszej szkole.
 

+ Przyjdź

+ Zobacz

+ Zostań Klasztorniakiem !!!

  
Autor: Tomasz Dolata   
Poprawiony: czwartek, 28 marca 2019 11:50
 
W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM PDF Drukuj Email
środa, 03 kwietnia 2019 00:00

logo_lo

W ramach projektu "Doświadczenia z przedmiotów przyrodniczych i matematyki drogą do podniesienia wiedzy i umiejętności uczniów i nauczycieli ILO w Wągrowcu" uczniowie klasy 2b wraz z opiekunami - prof. Sylwią Górską oraz prof. Szymonem Woźniakiem - udali się we wtorek, 26 marca do Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Pierwsze zajęcia dotyczyły mikroskopijnych organizmów żyjących w wodach jeziora. Pobraliśmy próbki wody z Jeziora Góreckiego oraz poddaliśmy je analizie mikroskopowej, poznając dzięki temu "bogactwo życia w kropli wody".

Drugi wykład dotyczył umiejętności posługiwania się mapą analogową i cyfrową. Po części teoretycznej, pomimo niesprzyjającej pogody, udaliśmy się na zajęcia terenowe. Wykorzystując nadajniki GPS w naszych smartfonach oraz profesjonalne urządzania, wyznaczyliśmy trasę naszej wędrówki, a następnie pod bacznym okiem dr L. Kaczmarka poddaliśmy ją obróbce i analizie w programie QGIS. Podczas pieszej wycieczki towarzyszył nam Feliks, psi mieszkaniec tutejszej stacji ekologicznej.

Wieczorem wysłuchaliśmy wykładu dr Michała Lorenca dotyczącego życia sów i nietoperzy, stałych bywalców WPNu. Po skończonej prelekcji się do lasu, by podjąć próbę nasłuchania i obserwacji tych zwierząt. Niestety nie udało nam się ich zobaczyć, ale za to podziwialiśmy naturę nocą.

W środę, od samego rana udaliśmy się do ogródka meteorologicznego. Zobaczyliśmy aparaturę pomiarową oraz dowiedzieliśmy się w jaki sposób prowadzone są pomiary meteorologiczne. Szukaliśmy także związku pomiędzy warunkami atmosferycznymi, a typem gleb charakterystycznych dla klimatu występującego w Polsce. Przy profilu gleby bielicowej dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstała oraz jakie jest znaczenia gleb w środowisku zarówno przyrodniczym jak i geograficznym.

Po krótkiej przerwie wybraliśmy się na dalsze obserwacje. Tym razem badaliśmy, na jakiej głębokości zalegają okoliczne wody podziemne. Po dokonaniu kilku pomiarów udaliśmy się nad brzeg Jeziora Góreckiego, aby zbadać wypływające tam źródło. Określiliśmy temperaturę i prędkość przepływu wody, sporządziliśmy profil terenu. Dzięki temu poznaliśmy związek między budową geologiczną a występowaniem wód podziemnych. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze dwa pobliskie źródła. W okolicy jednego z nich znajduje się miejsce kąpieli okolicznych dzików.

Na tym zakończyliśmy naszą wizytę w Wielkopolskim Parku Narodowym i zaopatrzeni w nową wiedzę i umiejętności wróciliśmy do Wągrowca.

Foto: Julia Wojciechowska (zobacz całą galerię)

Autor: Julia Wojciechowska /2B/   
Poprawiony: środa, 03 kwietnia 2019 20:50
 
Strona 1 z 3
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.