REKLAMA

Insta.Ling

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

NIE ŻYJE STEFAN KOWALSKI PDF Drukuj Email
wtorek, 16 października 2018 10:21

logo lo

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Stefana Kowalskiego

wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu,.

Łączymy się w bólu z Rodziną i Przyjaciółmi.

Dyrekcja, współpracownicy oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Autor: Społeczność szkolna   
Poprawiony: wtorek, 16 października 2018 10:20
 
MONTE CASSINO 2018 PDF Drukuj Email
wtorek, 09 października 2018 18:24

cassino_100

Dnia 22 września 15-osobowa grupa wraz z opiekunami: profesor Sylwią Górską oraz profesorem Łukaszem Sielewiczem zjawili się już przed godziną 05.00 na parkingu przy Farze. Rozpoczęliśmy tym samym realizację projektu „Cassino", który organizuje i dofinansowuje fundacja Monte Cassino (Monte Cassino Stiftung).

Wyruszyliśmy w podróż do Berlina, skąd mieliśmy nasz samolot do Rzymu. Podróż przebiegła bez większych komplikacji i już około 16.10 poczuliśmy ciepłe, rzymskie powietrze. Na lotnisku Fiumicino w Rzymie mieliśmy okazję poznać grupy niemiecką i brytyjską. Następnie wyruszyliśmy do Cassino.

Od niedzieli, 23.09.2018, rozpoczęliśmy już realizację naszego właściwego programu. Udaliśmy się do ratusza, gdzie Michelle di Lonardo przedstawił nam historię bitwy pod Cassino. Tego dnia udaliśmy się również na cmentarz brytyjski. Następnego dnia mieliśmy spotkanie z burmistrzem Casino Panem D'Alessandro. Prowadziliśmy także prace pielęgnacyjne na mogiłach poległych żołnierzy niemieckich. Wysłuchaliśmy ich losów, które zostały opracowane przez niemieckich uczniów. We wtorek z samego rana przeszliśmy do szkoły ITCG Medaglia d'oro, gdzie każda z grup prezentowała swoją szkołę i miejscowość. Był to także dla nas jeden z ważniejszych dni, ponieważ odwiedziliśmy polski cmentarz, który znajduje się u stóp klasztoru Benedyktynów. Przedstawiliśmy losy poległych żołnierzy i uczciliśmy ich pamięć.

W środę wybraliśmy się na zwiedzanie wykopalisk w Pompejach. Było nam dane zobaczyć pozostałości po dawnym mieście i wyobrazić sobie życie ludzi, zanim miasto zostało zalane przez lawę wulkaniczną. W drodze powrotnej udaliśmy się na odpoczynek nad Morzem Tyrreńskim, widoki zapierały dech w piersi. Mogliśmy zażyć kąpieli, spędzić wszyscy wspólnie czas i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Kolejny dzień był dniem zdecydowanie najważniejszym, ponieważ tego dnia odbywała się główna uroczystość upamiętniająca wydarzenia II wojny światowej. My i nasi koledzy z Niemiec i Wielkiej Brytanii wspólnie przygotowaliśmy scenkę artystyczną i krótki apel. W uroczystości udział brało wiele osób, m.in. władze lokalne, attaché wojskowi z ambasady Wielkiej Brytanii oraz Polski, dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Po uroczystości rozdaliśmy wszystkim niebieskie balony, a następnie mieliśmy ciekawe i owocne spotkanie z polskim i brytyjskim attaché. Mieliśmy też czas na spacer po mieście, kolejne pizze, pyszne lody i wiele więcej. Już w piątek udaliśmy się w kierunku Rzymu, po drodze mieliśmy wizytę w San Pietro Infine.

Nasza polska grupa udała się tego dnia do Watykanu, a także na intensywny spacer po pięknym i niezwykle urokliwym Rzymie. Sobota była naszym ostatnim dniem pobytu we Włoszech. Z samego rana udaliśmy się na zwiedzanie miasta z pozostałymi uczestnikami. Zobaczyliśmy Koloseum, Forum Romanum, które również było interesujące i niezwykłe. Po kilku godzinach zwiedzania starożytnej części Rzymu, odwieziono nas na lotnisko, z którego mieliśmy samolot do Berlina. Mimo opóźnienia samolotu i lekkiego stresu, szczęśliwie dotarliśmy do Wągrowca i z uśmiechami na twarzy, ale i zmęczeniem udaliśmy się do domów.

Tydzień w Cassino był naprawdę intensywny, ale nowe znajomości, przeżycia i historie na zawsze pozostaną już w naszej pamięci, ponieważ wycieczka ta dla każdego była udana!

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Sara Hak /2D/   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:45
 
AKTUALIZACJA PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 października 2018 18:10

logo_lo

Zamieściliśmy najnowszą wersję (po poprawkach) Statutu I Liceum Ogólnokształcącego (plik do pobrania w dziale Menu witryny -> Dokumenty lub tutaj). Zmiana dotyczy zwalniania ucznia z powodu złego samopoczucia (par. 37 ust. 3 pkt 6) - do pobrania jako oddzielny plik.

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: poniedziałek, 08 października 2018 18:12
 
OTRZĘSINY 2018 PDF Drukuj Email
czwartek, 04 października 2018 16:00

logo lo

W środę 26 września odbyły się otrzęsiny pierwszaków.

Jako że i my należymy do ich grona, mogliśmy na końcu odetchnąć z ulgą, bo na szczęście nie musieliśmy jeść niczego obrzydliwego ani nie dostaliśmy pokrzywą, jak to mają w zwyczaju przeżywać harcerze. Wręcz przeciwnie – chrzest był zaskakująco zabawny i... przyjemny.

Pierwszym zadaniem było zaprezentowanie tematycznych strojów klas. Miały one przedstawiać coś, co by przywodziło na myśl ich profil. Humaniści przebrali się za hipisów (w końcu obie grupy to myśliciele i niepoprawni artyści); mat-geo wybrał tradycyjne przebrania charakterystyczne dla innych krajów i kultur (choć znalazły się tam również nieco bardziej symboliczne wyobrażenia, jak na przykład prezydent Andrzej Duda czy Statua Wolności); chemicy byli układem okresowym, a pierwiastki na ich koszulkach można było ułożyć w napis „Kocham biol-chem". Za to mat-fizy zrobiły niespodziankę (...)

Jaka to była niespodzianka, dowiecie się, czytając całą relację z ubiegłotygodniowych otrzęsin, jaką znajdziecie na naszym blogu "Ogólniak" (zobacz). Zachęcamy do lektury tekstu Klaudii Bąkowskiej.

Foto: Jerzy Piasecki

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z otrzęsin.

Autor: Klaudia Bąkowska /1D/   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:45
 
PROJEKT WARSZAWA JESIEŃ 2018 PDF Drukuj Email
środa, 03 października 2018 16:00

wawa_100„Projekt Warszawa" wymagał od klasy 2A oraz 2C ogromnego poświęcenia i samodyscypliny, ponieważ wyruszyliśmy w drogę około godziny 3:30.

Pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, braliśmy udział w zajęciach laboratoryjnych zgodnych z naszymi zainteresowaniami takimi jak chemia, biologia, fizyka i robotyka. Oczywiście nie zabrakło czasu na świetną zabawę połączoną z nauką w murach Centrum. Godziny popołudniowe spędziliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Nazajutrz wybraliśmy się na edukacyjny spacer ulicami Warszawy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat stolicy. Wielokrotnie okrążyliśmy Dzwon na Kanonii, wierząc, że spełni on nasze marzenia. Tego dnia otworzyły się przed nami wrota Sejmu RP. Wyprawa zakończyła się dla nas zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Foto: Sylwia Wachowiak /2C/.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Autor: Aleksandra Dajema /2A/   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:46
 
KONKURS RECYTATORSKI „POLSKA POEZJA PATRIOTYCZNA OD ŚREDNIOWIECZA DO XX WIEKU" PDF Drukuj Email
wtorek, 02 października 2018 15:45
logotyp ogolniaklogo lo

Wągrowiec, 11 września 2018 r.

Szanowni Państwo!

Rok 2018 to rok dwóch niezwykle ważnych rocznic. 11 listopada świętować będziemy stulecie odzyskania niepodległości, natomiast 27 grudnia stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego, dzięki któremu nasza „mała ojczyzna" włączona została w granice odradzającego się po ponad stu dwudziestu latach niewoli państwa polskiego.

Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować konkurs recytatorski, którego motywem przewodnim jest polski patriotyzm. Patriotyzm rozumiany bardzo szeroko, zawierający w sobie nie tylko umiłowanie własnego narodu, ale również tolerancję wobec mniejszości narodowych przez setki lat zamieszkujących obszary I, II i – w znacznie już mniejszej liczbie – III Rzeczpospolitej. Hasło przewodnie brzmi: „Polska poezja patriotyczna od średniowiecza do XX wieku".

W załączniku przesyłamy regulamin Konkursu (w którym znajdą Państwo najważniejsze informacje) wraz z kartą zgłoszenia, jak również – dla ułatwienia poszukiwań – wybór bibliografii. W przypadku napotkania jakichkolwiek trudności lub pytań, prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy z I LO.

Liczymy na Państwa zainteresowanie konkursem.

Z wyrazami szacunku!

  Dyrektor I LO Prezes Zarządu WSSK
  Maciej Patelski Danuta Chosińska

Materiały do pobrania: regulamin, karta zgłoszenia, bibliografia >>>

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: wtorek, 02 października 2018 15:45
 
NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO PDF Drukuj Email
niedziela, 16 września 2018 19:01

nc2018

Dnia 13 września społeczność naszej szkoły włączyła się do Narodowego Czytania „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda. Wybór owej powieści jest powiązany z 100. Rocznicą Odzyskania prze Polskę Niepodległości.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wysłuchać, wcześniej przygotowane przez kolegów i koleżanki, fragmenty powieści. Pani Anita Różak przypomniała ideę Narodowego Czytania, a uczniowie: Mateusz Zych /3B/ i Bartosz Włodarczyk /2A/ przeczytali list Prezydenta RP. Następnie pan dyrektor Maciej Patelski zaprezentował jeden z fragmentów dzieła, przybliżający historię rodu Baryków. Na kolejnej godzinie lekcyjnej fragment ten odczytała p. Małgorzata Dolata.

Następnie czytali uczniowie:

KLASA

IMIĘ I NAZWISKO

1A
1B
1C
1D
2A
2B
2C
2D
3A
3B
3C
3D

Bielecka Wiktoria, Konwińska Katarzyna, Makiej Martyna
Białachowska Patrycja, Mikołajczak Julia, Zawiska Zuzanna
Janus Radomił, Jeziorek  Aleksandra, Zachciał Aleksandra
Bąkowska Klaudia, Jaskólska Natalia, Pawlak Kacper
Dajema Aleksandra, Włodarczyk Bartosz, Żarnowska Weronika
Frankowska Karolina, Piekutowski Franciszek, Wojciechowska Julia
Orłowska Karolina, Orzechowska Anna, Śróda Martyna
Adamska Natalia, Dobrogojska Pola, Nowak Maciej
Kręcichwost Daria, Januchowski Leonard, Urbańczyk Pascal
Grzechowiak Maciej, Jaworski Marcel, Zych Mateusz
Dereziński Kacper, Łuczak Weronika, Wlizło Wiktoria
Augustyniak Sandra, Górska Marcelina, Marglarczyk Wiktoria

 

Tego dnia scena w auli przypominała salon z początku XX wieku. Uczniowie mogli odczytywać fragmenty w przytulnej atmosferze. Na scenie pojawiła się wystawa, przedstawiająca postać samego Żeromskiego a także różne strony tytułowe powieści.

„Był pierwszy dzień przedwiośnia. Powiał wiatr południowy i w płynne błoto zamienił stosy śniegu uzgarniane wzdłuż chodników.(...) Baryka wyszedł z szeregów robotników i parł oddzielnie, wprost na ten szary mur żołnierzy - na czele zbiedzionego tłumu".

Nad przebiegiem i organizacją czuwał zespół nauczycieli: p. Anita Różak, p. Małgorzata Dolata, p. Tomasz Dolata i p. Danuta Żwikiewicz-Muszyńska.

Galeria foto >>>

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:46
 
AKTUALIZACJA PDF Drukuj Email
wtorek, 11 września 2018 21:06

logo_lo

Zamieściliśmy najnowszą wersję (po poprawkach) Szkolnego Systemu Oceniania (plik do pobrania w dziale Menu witryny -> Dokumenty) jak również ofertę ubezpieczeniową dla uczniów (Menu witryny -> Ubezpieczenie)

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: wtorek, 11 września 2018 21:05
 
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 września 2018 22:50

logo_lo

Dnia 3 września br. na dziedzińcu szkolnym odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019.

Był to dzień szczególny dla społeczności szkolnej, bowiem powitano nowego dyrektora P. Macieja Patelskiego. Stanowisko wicedyrektora objął P. Szymon Woźniak. Dyrektor natomiast powitał uczniów klas pierwszych a następnie przedstawił im wychowawców. Pierwszakom, pozostałym uczniom i pracownikom szkoły życzył spokojnego i owocnego roku szkolnego.

W uroczystości wziął udział Starosta Powiatu Wągrowieckiego Pan Tomasz Kranc.

Nad przebiegiem i organizacją czuwała klasa 2c wraz z wychowawcą Jolantą Radziątkowską.

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: poniedziałek, 03 września 2018 22:46
 
Strona 2 z 2
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.