Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

KONKURS RECYTATORSKI „POLSKA POEZJA PATRIOTYCZNA OD ŚREDNIOWIECZA DO XX WIEKU" PDF Drukuj Email
wtorek, 06 listopada 2018 23:00

logo lo

Tradycją stają się już organizowane w naszej szkole co roku jesienią – we współpracy z Wągrowieckim Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym (WSSK) im. Stanisława Przybyszewskiego – konkursy recytatorskie. Poprzedni poświęcony był patronowi Stowarzyszenia oraz innym twórcom młodopolskim, tegoroczny natomiast – co nie powinno dziwić – polskiej poezji patriotycznej na przestrzeni wieków: od średniowiecza do współczesności. W ten sposób postawiono uczcić ten niezwykły rok – rok dwóch wielkich rocznic: stulecia odzyskania niepodległości i wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: w pierwszej prezentowali się wspólnie uczniowie szkół podstawowych (klasy siódme i ósme) oraz „wygaszanych" gimnazjów (klasy trzecie), w drugiej – szkół średnich. Do przesłuchań zakwalifikowano najlepszych z najlepszych, a oceniało ich czteroosobowe jury złożone z samych pań. Przewodniczyła mu Dorota Kurzyńska-Kreskowiak (polonistka, właścicielka Księgarni Locum), która mogła liczyć na wsparcie dyrektor filii Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu Anety Andrzejewskiej, współwłaścicielki Księgarni Muszyńscy Moniki Hoffmann oraz reprezentującej WSSK Hanny Matczyńskiej-Nowak. Każdy z recytatorów był zobowiązany przygotować dwa teksty: pierwszy z okresu od średniowiecza do XIX wieku włącznie, drugi – dwudziestowieczny. Dzięki temu nastąpił spory „rozstrzał" gatunkowy: od poezji oświeceniowej, poprzez wieszczów epoki romantyzmu, aż po liryki drugowojenne i powstałe w czasach Polski Ludowej, ale akcentujące postawy patriotyczne społeczeństwa.

Wśród młodszych recytatorów triumfowała Julia Przybylska z klasy trzeciej gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu, która zaprezentowała „Testament mój" Juliusza Słowackiego oraz „Gawędę o miłości do ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej. Tuż za nią uplasowała się Jagoda Kamińska, uczennica klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie, która wybrała „Hymn do miłości ojczyzny" Ignacego Krasickiego oraz „Modlitwę" z „Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. Po inny fragment tego samego działa sięgnęła natomiast Agata Andrzejczak z klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, która jako drugi tekst zaprezentowała „Do matki" Słowackiego.

W starszej kategorii wiekowej zaprezentowali się przedstawiciele dwóch placówek: Zespołu Szkół nr 1 oraz gospodarza konkursu, czyli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich. „Klasztorniacy" okazali się gościnni, ponieważ dwa miejsca na podium oddali koleżankom z ulicy Kcyńskiej: pierwsze – Weronice Gramowskiej (z czwartej klasy technikum), która recytowała „Moją piosnkę II" Cypriana Kamila Norwida i „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" Grzegorza Tomczaka (wiersz znany głównie z piosenki wykonywanej przez Marylę Rodowicz), a trzecie – Marcie Korbal (z klasy pierwszej technikum), która wybrała „Hymn do miłości ojczyzny" Krasickiego i Czesława Miłosza „Moja pierwsza mowo". Rozdzieliła je reprezentantka gospodarzy – Gabriela Nowak (z klasy 1D), która oprócz złowróżbnego wiersza Zygmunta Krasińskiego „Nim słońce wejdzie, rosa wyżre oczy", przedstawiła także swoją interpretację „W moim domu" Jonasza Kofty (podobnie jak tekst Tomczaka, on także funkcjonuje od lat jako piosenka).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo okazałe nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Fot. Danuta Żwikiewicz-Muszyńska (cała galeria)

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 23:44
 
Copyright © 2012-2019 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.