DZIEŃ TRANSPLANTACJI NA KLASZTORNEJ PDF Drukuj Email
czwartek, 05 kwietnia 2012 13:00

Transparenty na korytarzach, przebrani uczniowie i podekscytowanie to nie zwiastun balu karnawałowego, czy studniówki, lecz Dzień Transplantacji zorganizowany w naszej szkole 18 kwietnia w ramach kampanii ?Drugie życie?. Prośba do uczniów o propagowanie idei transplantacji poprzez promowanie wylosowanego wcześniej narządu spotkała się z ogromnym odzewem. Powstały piosenki, wiersze, koszulki z hasłami, krótkie scenki, prezentacje multimedialne i ulotki. Kreatywność uczniów nie znała granic. Każda klasa odznaczyła się pomysłowością. Osoby z widowni były zapraszane na scenę do uczestniczenia w quizach i innych konkursach. Jury w składzie: pani dyrektor Powiatowego Szpitala w Wągrowcu ? Emilia Jagat, pan wicedyrektor Maciej Patelski, pani Cecylia Bojanowska, Olga Krystkowiak oraz Maciej Kaczanowski miało nie lada orzech do zgryzienia. W czasie trwania burzliwych obrad komisji zgromadzeni mieli okazję zobaczyć teledysk ?Drużyny Szpiku?. Swoją obecnością zebranych zaszczycił pan Starosta Michał Piechocki.

Na końcową ocenę miały wpływ także wyniki konkursu wiedzy o transplantologii oraz konkursu na plakat promujący idee transplantacji. Podczas spotkania miało miejsce rozstrzygnięcie tych potyczek.

Konkurs wiedzy o transplantologii:

1 miejsce Martyna Adamska 1C
2 miejsce Iga Szymankiewicz 2A
3 miejsce Hubert Kuźma 1D
Wyróżnienie: Milena Nowicka 1F

Konkurs na plakat promujący idee transplantacji:

1 miejsce Agata Łapacz 2B
2 miejsce: Zuzanna Dzwoniarska i Katarzyna Moszyńska 2A
3 miejsce: Justyna Szudrowicz 1B
Wyróżnienia: Julita Węczkowska 2D, Aleksandra Szatkowska 2E
Nagroda Specjalna: Sonia Kaźmierczak klasa 3A

W ogólnej klasyfikacji najlepszą klasą okazała się klasa 2A, która zdobyła łącznie 14 punktów. Nagrodą główną jest tydzień bez pytania i niezapowiedzianych kartkówek.

Po zakończeniu spotkania w auli pochód przebranych uczniów wraz z transparentami przemaszerował na rynek, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa. Przedstawiciele klas oraz szkolni koordynatorzy akcji ?Drugie życie? promowali idee transplantacji poprzez rozdawanie oświadczeń woli na ulicach miasta.

Tak o Dniu Transplantacji wypowiada się jedna z uczennic: ?Ta impreza uświadomiła nam, że będąc dawcą organu możemy być również dawcami życia. Ponadto niesamowicie zintegrowała klasy. Więcej takich akcji."

Dotychczasowe działania podejmowane przez szkolnych koordynatorów akcji ?Drugie życie?

(Olga Krystkowiak, Aleksandra Orłowska, Agnieszka Hinc, Marta Śmigielska, Martyna Wieczorek, Dominika Sierakowska, Joanna Maziarczyk i Mateusz Cieśnik pod opieką pani mgr Cecylii Bojanowskiej)

• 22 marca uczestniczyliśmy w tegorocznych Powiatowych Targach Edukacyjnych, gdzie rozdawaliśmy oświadczenia woli oraz informowaliśmy zgromadzonych o działaniach podejmowanych w naszej szkole w ramach akcji ?Drugie życie?,
  • 27 marca odbyło się spotkanie z ?Drużyną szpiku?, czyli grupą wolontariuszy prowadzącą kampanię społeczną ?Podziel się życiem?. Jej głównym założeniem jest obalenie stereotypów na temat przeszczepów. W szeregach organizacji są politycy, artyści, dziennikarze, lekarze, informatycy i oczywiście sportowcy.
  • 3 kwietnia zorganizowaliśmy spotkanie z uczniami, podczas którego poinformowaliśmy o organizowanych przez nas konkursach, rozdawaliśmy oświadczenia woli, wyświetliliśmy film dotyczący przeszczepów oraz zapoznaliśmy uczniów z tematem transplantacji,
  • promowaliśmy kampanię ?Drugie życie? w czasie Drzwi Otwartych naszej szkoły 14 kwietnia,
  • informacje o naszej działalności ukazały się w Biuletynie Młode Miasto oraz w gazetce szkolnej Klasztorna The Times,
  • 17 kwietnia odbył się szkolny konkurs Wiedzy o Transplantologii,