ZMIANY KLIMATU W STREFIE POLARNEJ - WYKŁAD PROF. RACHLEWICZA PDF Drukuj Email
piątek, 14 marca 2014 23:15

uam 100

14 marca maturzyści oraz młodzież klas geograficznych miała okazję uczestniczyć w wykładzie prof. UAM dr hab. Grzegorza Rachlewicza (Kierownika Zakładu Badań Kriosfery na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM). Zagadnienia przedstawione przez pana profesora dotyczyły procesów i zjawisk zachodzących na obszarach polarnych, będących skutkiem globalnych zmian klimatycznych. We wprowadzeniu prelegent przypomniał podstawowe pojęcia z zakresu glacjologii dotyczące morfogenezy śniegu, procesów akumulacji, ablacji i sublimacji. Zasadnicza część spotkania dotyczyła recesji lodowców na Spitzbergenie (np. lodowca Nordenskiölda). Zaprezentowane dane pochodziły z badań licznych ekspedycji glacjologicznych, w tym zespołu kierowanego przez naukowca. Uczniowie mieli okazję poznać metody datowania tempa recesji lodowców i lądolodów, jak również skutki zmniejszania się pokrywy lodowej dla środowiska przyrodniczego i gospodarczej działalności człowieka. Na zakończenie profesor opowiedział o Jaskini Lodowej w Ciemniaku - największej tego typu jaskini w Polsce, w której również obserwowane są sezonowe ubytki powierzchni lodowej.

Warto dodać, iż poznański zespół glacjologów kierowany przez prof. Rachlewicza od 10 lipca 2011 posiada własną stację badawczą przy Zatoce Petunia na Spitzbergenie.

Wykład odbył się w ramach realizowanego programu "Geografia w Wielkopolsce". Autorem zdjęć jest tym razem dyrektor szkoły Cezary Szypulski.

Autor: Szymon Woźniak
Poprawiony: piątek, 21 marca 2014 00:32