II ETAP OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ PDF Drukuj Email
czwartek, 13 marca 2014 19:10

okwb 100

Już od 18. lat Katolickie Stowarzyszenie ?Civitas Christiana? ukazuje młodzieży wartość i aktualność Bożego Słowa. Służy temu Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. W każdej jego edycji bierze udział ok. 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

W środę 9. kwietnia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Ze szkół ponadgimnazjalnych naszej Archidiecezji do Konkursu przystąpiło 88 osób. Byli to reprezentanci z 43 szkół, wyłonieni z pierwszego etapu, który odbył się w połowie marca br.

Odbywające się w całej Polsce etapy diecezjalne Konkursu Biblijnego składały  się z dwóch zasadniczych części: pisemnej oraz ustnej. W pierwszej wszyscy uczestnicy spotkali się z testem składającym się z pytań wyboru oraz takich, w których było wymagane pisemne odniesienie się do postawionego problemu z zakresu Ksiąg Królewskich (1 i 2) i Ewangelii wg św. Marka. Na tej podstawie wyłoniono 7 najlepszych uczestników, którzy przeszli  do kolejnej - części ustnej Konkursu.

Spośród przedstawicieli naszej szkoły najlepiej w tej części poradziła sobie Danuta Korbal (kl. 1C) uzyskując 77 punktów i zajmując tym samym drugie miejsce. Justyna Starszak (kl. 2B) w tym etapie osiągnęła wynik 60,25 pkt., natomiast Patrycja Banach (kl. 2C) zdobyła 47 pkt. Wynik i osiągnięte miejsce pozwoliły Danucie na udział w drugiej części, w której na podstawie ustnych odpowiedzi komisja w składzie : Ks. dr hab. Paweł Podeszwa- przewodniczący, dr Teresa Kowalczyk- członek komisji oraz Ewelina Goździewicz ? członek komisji wyłoniła troje zwycięzców, którzy awansowali do ogólnopolskiego finału Konkursu.

Reprezentantka naszej szkoły zajęła w tym etapie piąte miejsce, co oczywiście jest świetnym wynikiem końcowym. Warto zaznaczyć, że na 88 uczestników ponad połowa nie przekroczyła 50 % punktów, które były do zdobycia. Pokazuje to zatem skalę trudności Konkursu i bardzo dobre przygotowanie Danuty, Justyny i Patrycji, które próg 50 % punktów przekroczyły.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbędzie się w dn. 2-3 czerwca 2014 w Niepokalanowie. Na laureatów tych zmagań czekają nagrody w postaci indeksów na wiele interesujących kierunków studiów, ufundowanych przez 10 uczelni wyższych w Polsce. Zwycięzcy udadzą się także z pielgrzymką do Ziemi Świętej i do Rzymu, ufundowaną przez biuro podroży Novum Travel, które obok firmy Grupa Inco S.A. jest fundatorem nagród głównych w Konkursie.

Autor: Ks. Tomek Niedbalski
Poprawiony: niedziela, 13 kwietnia 2014 19:16