TEKTONIKA GLOBALNA PDF Drukuj Email
wtorek, 10 lutego 2015 01:00

logo lo

W poniedziałek 9 lutego odbył się w naszej szkole wykład dla uczniów klas geograficznych poświęcony tektonice płyt litosfery. Referat wygłosił dr Rafał Ratajczak - pracownik naukowy Instytutu Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Było nam szczególnie miło gościć dr. Ratajczaka, bowiem jest on absolwentem właśnie naszego "ogólniaka".

Tematem przewodnim była teoria dryfu kontynentów. Prelegent wyjaśnił mechanizmy powodujące przemieszczanie się płyt litosfery, zwrócił uwagę na procesy zachodzące we wnętrzu Ziemi oraz omówił formy powstałe w efekcie ich oddziaływania. Zaprezentował także argumenty zwolenników teorii ekspandującej Ziemi.

Ilustrowany licznymi fotografiami, mapami geologicznymi oraz przekrojami wykład był doskonałą powtórką do egzaminu maturalnego z geografii dla uczniów klas trzecich. Dla młodzieży klasy pierwszej i drugiej okazją do poszerzenia wiedzy o zjawiskach geologicznych kształtujących oblicze naszej planety.

Już wkrótce kolejne spotkanie z geologią.

Autor: Szymon Woźniak
Poprawiony: wtorek, 10 lutego 2015 01:37