niedziela,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu
SPRZĄTANIE GROBÓW PDF Drukuj Email
piątek, 10 listopada 2023 00:00

logo_lo_w

W minioną środę uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą prof. Piotrem Seemannem udali się na cmentarze, aby posprzątać, jak co roku groby zmarłych nauczycieli naszego liceum, a także zapalając znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich. W ramach kultywowania pamięci o tych, którzy odeszli, młodzież złożyła wiązanki kwiatów na grobach dwóch niedawno zmarłych wągrowieckich poetów: Jana Kaspra oraz Dariusza Kozdęby.

Foto: Piotr Seemann

Autor: Maciej Patelski   
Poprawiony: sobota, 11 listopada 2023 00:45
 
WARSZTATY DLA UCZNIÓW - BLACK OUT POETRY PDF Drukuj Email
wtorek, 10 października 2023 08:20

Warsztat Black Out Poetry- informacja

Black out poetry- zaproszenie

Kartę zgłoszenia w formacie pdf lub docx możesz pobrać tutaj (kliknij).

Autor: Tomasz Dolata (LD)   
Poprawiony: wtorek, 10 października 2023 08:23
 
VIII KONKURS RECYTATORSKI PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 września 2023 00:00

logo_lo_w

 Zapraszamy do udziału w VIII edycji Konkursu Recytatorskiego.

Regulamin, kartę zgłoszeń oraz klauzulę RODO można pobrać tutaj.

Autor: Anita Różak   
Poprawiony: poniedziałek, 25 września 2023 20:22
 
WARSZTATY PRAKTYCZNE DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH" W COLLEGIUM MEDICUM UMK W BYDGOSZCZY PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 października 2023 00:00

logo_lo_w

W dniu 26.09 uczniowie klasy 4C o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w "Warsztatach praktycznych dla szkół ponadpodstawowych" w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy na wydziale Farmaceutycznym. Wyjazd organizowała pani prof. Cecylia Bojanowska wraz z wychowawczynią panią prof. Kariną Jazgar. Po uroczystym powitaniu w auli wzięliśmy udział w zajęciach w Katedrze Chemii Fizycznej, Katedrze Biochemii Klinicznej oraz Katedrze Chemii Nieograniczonej i Analitycznej. Miłą niespodzianką było spotkanie z absolwentem naszej szkoły panem dr Tomaszem Siódmiakiem, który jest pracownikiem naukowym uczelni. Zajęcia były interesujące, przeprowadzone w miłej atmosferze i pozwoliły na zdobycie nowych przydatnych umiejętności.

warsztaty praktyczne

warsztaty praktyczne certyfikat

Autor: Maria Jastrząbek   
Poprawiony: piątek, 06 października 2023 08:21
 
NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM" PDF Drukuj Email
wtorek, 12 września 2023 00:00

Społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Narodowego Czytania „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Warto wspomnieć dlaczego wybrano tę powieść: Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. 

Akcja odbywa się pod patronatem Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy. Jak zwykle cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli. W tym roku szkolnym mogliśmy posłuchać klas 2b i 2g, które przeczytały nam I rozdział powieści. Mieliśmy okazję przenieść się na rzekę Niemen i poznać głównych bohaterów: Justynę Orzelską, Martę Korczyńską i Jana Bohatyrowicza. Przedstawiciele klasy 3a dokończyli rozdział I, wspomnieli o powstaniu styczniowym, a następnie przedstawili wygląd dworu w Korczynie. Klasa 3c przeczytała fragment ukazujący jak zrodziło się uczucie pomiędzy Justyną Orzelską a Janem Bohatyrowiczem. Tych dwojga dzieliło pochodzenie społeczne: Justyna wywodziła się ze szlachty a Janek pochodził z chłopstwa. Klasa 4c przedstawiła kilka fragmentów powieści: fragment o rodzinie Bohatyrowiczów, wizycie Justyny w zagrodzie Janka. Dowiedzieliśmy się także jak wielką wartość dla rodziny Bohatyrowiczów stanowiła praca. Klasa 1a, następnie klasy 1d i 1e przeczytały nam rozdział powieści opowiadający o wizycie Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza przy mogile powstańców styczniowych. Była to krótka lekcja historii uzmysławiająca jak ważna jest pamięć o tych, którzy ginęli za naszą wolność. Zobrazowana przez Orzeszkową powstańcza mogiła to symbol walki, oddania i poświęcenia. Szkoda tylko, że tak niewielu bohaterów powieści o niej pamiętało. Stała się ona także symbolem pojednania, gdyż zostali w niej pochowani przedstawiciele różnych grup społecznych. Klasa 2c przeczytała nam fragment powieści o tym jak młody Witold Korczyński daje ojcu „lekcję obchodzenia się z ludźmi". Benedykt Korczyński zobaczył w synu swojego następcę, ale o wyidealizowanym podejściu do świata. Stało się to przyczyną konfliktu. Na zakończenie przedstawiciele klasy 3d, którzy przeczytali nam fragment opisujący pojednanie Benedykta Korczyńskiego z synem Witoldem. Bohaterowie postanowili wspólnie odwiedzić powstańczą mogiłę. Złożyć hołd poległym powstańcom. 

Nie zabrakło oczywiście wspaniałej dekoracji, do powstania której przyczyniło się kilka osób: p. Tomasz Dolata, p. Anita Różak i p. Agnieszka Grzechowiak - sekretarz szkoły. Bardzo dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, piękne stroje, słowną interpretację odczytywanych fragmentów.

Jesteście WIELCY!!! Pamiętajmy, by czytać! Czytanie uszlachetnia!

 

Foto: wkrótce

Autor: Małgorzata Dolata   
Poprawiony: wtorek, 12 września 2023 22:09
 
Strona 3 z 4
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.